InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

Alkohol s drogami zvyšuje riziko nehody až dvěstěkrát

24.03.2020
Požití alkoholu či drog nebo dokonce kombinace těchto látek s následným usednutím za volant je již několik let, jako ostře sledované téma, významnou a tím bohužel neslavnou součástí statistik dopravních nehod v České republice.
Foto: pixabay.com
Jen v roce 2018 došlo vlivem požití alkoholu nebo drog před jízdou k následným 4 900 dopravním nehodám a o život při nich přišlo 76 lidí. Pokud se ohlédneme ještě více do historie dopravních nehod, zjistíme dále, že v letech 1993-2018 činil podíl promarněných lidských životů v důsledku vlivu alkoholu přesně 10,2 %. Znamená to, že každé desáté úmrtí na silnici mělo jednu společnou příčinu - nezodpovědnost v podobě požití alkoholu před jízdou.

Nelze však opomenout ani další fakta roku 2018, a tím je u řidičů osobních automobilů vysoký podíl nehod pod vlivem alkoholu (70 %) i podíl usmrcených osob dle viníka dopravní nehody (66 %). Stejně tak asi nepřekvapí skutečnost, že absolutně nejvíce fatálních následků dopravních nehod v důsledku vlivu alkoholu bylo ve stejném roce způsobeno řidiči s praxí do 5 let. Za velmi alarmující číslo lze však považovat 58% podíl (2 818 nehod) řidičů s naměřenou hladinou alkoholu v krvi 1,5 ? a více.

V poslední době je však stále více řidičů sahajících před jízdou po návykových látkách a 314 dopravních nehod v roce 2018 právě z této příčiny je toho důkazem. Smrtelným koktejlem je poté kombinace alkoholu a drog. "Pokud zkombinujeme alkohol a drogy, je pravděpodobnost nehody s těžkým zraněním či úmrtím až 200x vyšší. A to už je opravdu stejné, jako bychom hráli ruskou ruletu s ostře nabitým revolverem," přirovnává situaci plk. Mgr. Pavel Žíha, vedoucí Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

O tom, že s obecnými účinky alkoholu i jiných návykových látek je spojeno mnoho mýtů se řidiči často přesvědčí až při dopravní nehodě, bohužel někdy s fatálními následky. Jeden z častých mýtů se týká reakce organismu na malé množství alkoholu v krvi řidiče. Skutečností však je, že již při hodnotě do 0,5 ? alkoholu v krvi se zvyšuje riziko nehody až třikrát, při 0,8 ? dokonce až desetkrát. Navíc alkohol i drogy ovlivňují schopnosti řidiče i dlouho poté, co se zdá, že okamžitý účinek látek již pominul.

"Dlouholetým výzkumem bylo prokázáno, že u alkoholu, konopí, heroinu či dalších opiátů patří mezi negativní účinky na chování řidiče například prodloužená reakční doba, snížená pozornost, ospalost nebo potíže s vykonáním několika současných úkonů při ovládání vozidla. V případě amfetaminů, kokainu a tzv. extáze se navíc přidávají další účinky, a to přílišná sebedůvěra, agresivita a riskování za volantem," vysvětluje Lukáš Hutta výkonný manažér Asociace Záchranný kruh.

Velmi negativní roli sehrává často také různá účinnost alkoholu a návykových látek na lidský organismus. "Na každého působí tyto látky jiným způsobem. Záleží na věku, zdravotním stavu, tělesné hmotnosti jedince a dalších faktorech. Nikdy ale není jejich vliv pozitivní," potvrzuje MUDr. Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.

Alespoň částečně pozitivním faktem v problematice počtu úmrtí v souvislosti s alkoholem za volantem se dá považovat porovnání evropských států dle databáze ETSC za rok 2018. Z ní vyplývá čtvrtá příčka České republiky v hodnocení nejúspěšnějších zemí při snižování počtu usmrcených v důsledku požití alkoholu řidičem. Přesto je však téma alkoholu a drog za volantem stále aktuální.
Autor: Tomáš Vaněk

Další články z rubriky Auto moto

Oproti minulému roku se prodává jen desetina ojetých aut

Z údajů o trhu, které v rámci celé Evropy sleduje český automotive startup Carvago, vyplývá, že letos v dubnu poklesl prodej ojetých vozů meziročně o 86 %. Koronavirová pandemie způsobila rovněž snížení cen ojetin zhruba o 5 %. Během následujících ...

Češi si oblíbili menší benzínová SUV. Stále častěji si je pořizují ženy

Za poslední dekádu se v Česku podíl automobilů kategorie SUV ztrojnásobil. Nejlépe se nyní prodávají modely s benzínovými motory, naopak zastoupení di ...

Moderní asistenční systémy pro zlepšení bezpečnosti a komfortu jsou u modelů ŠKODA SCALA a KAMIQ vysoce populární

MLADÁ BOLESLAV - Kompaktní modely ŠKODA SCALA a KAMIQ patří mezi nejbezpečnější vozy ve svých segmentech - oba při bariérových testech Euro-NCAP získa ...

V listopadu se na mosteckém autodromu pojede pod záštitou OMV druhý ročník evropské série NASCAR

Před dvěma lety navázal mostecký autodrom strategickou spolupráci se společností OMV, která se loni stala také hlavním partnerem závodního víkendu, bě ...

Vůz pro volný čas Škoda Felicia Fun zaujal před 25 lety vzdušným interiérem s unikátní variabilitou

MLADÁ BOLESLAV - Téměř desetinu z 1,4 milionu vyrobených vozů ŠKODA FELICIA tvořil ryze pracovní PICKUP, zato z něj odvozená ŠKODA FELICIA Fun vybízel ...

DoporučujemeStředa 3.6.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.