InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Vyjádření České lékárnické komory k aktuálním vládním opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru a zabezpečení provozu v lékárnách

13.03.2020
Česká lékárnická komora průběžně přijímaná vládní opatření bedlivě sleduje a situaci aktivně řeší s ministerstvem zdravotnictví a dalšími dotčenými orgány. Lékárny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější zdravotnická zařízení, a lékárníci jsou tak zdravotníky v první linii, kteří jsou v kontaktu s pacienty při prvních příznacích infekčních onemocnění. Současná pandemie potvrzuje, že je rovnoměrná síť lékáren v blízkém dosahu každého pacienta pro zdravotnický systém velmi důležitá. Lékárníci veřejnosti poskytují klíčové a ověřené informace o vývoji pandemie i možných preventivních opatřeních. České lékárny se na současnou situaci intenzivně připravují, přijímají nezbytná zpřísněná hygienická opatření a v tuto chvíli očekávají dodávku ochranných respirátorů pro lékárníky, které zdravotníkům ministerstvo přislíbilo.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Opatření v lékárnách - intenzivnější dezinfekce, doporučení pro lékárníky a komunikace s pacienty
I za běžné situace mají lékárny coby zdravotnická zařízení přísná hygienická pravidla. ČLnK v této vypjaté době doporučila lékárníkům tato opatření ještě zintenzivnit.
"V lékárnách je pravidelně prováděna zvýšená dezinfekce prostor, ploch, povrchů, klik atd. Aby samotní pacienti nebyli zdrojem nákazy pro ostatní návštěvníky lékáren, ale i pro lékárníky, prosíme pacienty, aby se chovali co nejvíce hygienicky i oni a dodržovali dostatečný odstup od ostatních, či rozestupy ve frontě. Zkušenosti z Itálie ukazují, že je vhodné také regulovat vstup a počet pacientů v prostorách lékárny nebo dočasně vytvořit na výdejních místech plastovou zábranu oddělující pacienty od lékárníků. I možnosti těchto opatření aktuálně Komora s lékárníky projednává," popisuje zpřísněná hygienická opatření v lékárnách PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK.

"Lékárníci se snaží pomoci i přetížené síti praktických lékařů a hygieniků, které kontaktují lidé se svými dotazy týkající se hygienických opatření, karantény či možnosti testování. Vzhledem k tomu, že jsou lékárny v mnoha městech nejdostupnějšími zdravotnickými zařízeními a pacienti se svými dotazy směřují ke svému lékárníkovi, snažíme se s pacienty komunikovat v maximální možné míře, zjišťujeme jejich případné obtíže a doporučujeme další postup. Již na konci února komora pro lékárníky připravila českou transpozici pokynů Mezinárodní farmaceutické organizace (FIP), takže naši členové měli základní doporučení ještě před výskytem prvního případu nákazy v ČR," informuje o konkrétních aktivitách lékárníků Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Dle poznatků lékárníků z ČR i z dalších evropských států se potvrzuje i fakt, na který Česká lékárnická komora upozorňuje již několik let. "Současná pandemie jen potvrzuje, že je rovnoměrná síť lékáren v blízkém dosahu každého pacienta pro zdravotnický systém skutečně velmi důležitá. Lékárníci veřejnosti poskytují klíčové a ověřené informace o vývoji pandemie i o možných preventivních opatřeních," konstatuje viceprezident PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., který se zúčastnil telekonference Svazu lékárníků Evropské unie.

Hygienická doporučení nejen k eReceptu
Jedním z dalších hygienických opatření, na které se ČLnK v souvislosti s výskytem infekce zaměřila, je edukace pacientů v oblasti základních hygienických zásad v běžném životě i při návštěvě lékárny. "Lékárníkům jsme z hygienických důvodů doporučili, aby od pacientů nepřebírali jejich telefony v případě, že budou mít eRecept v sms formě. Pacienty informujeme, že si mohou sms recept převést pomocí aplikace Lékárny v ČR na čárový kód, který umožňuje lékárníkovi bezkontaktní načtení z větší dálky čtečkou čárových kódů. Pokud pacient nemá možnost využít mobilní aplikaci, žádáme pacienty, aby nám kód ze sms sami nadiktovali nebo telefon natočili tak, aby lékárník sms přečetl, aniž by se dotýkal telefonu. Už v předchozích doporučeních vydaných Českou lékárnickou komorou jsme také pacientům doporučovali, aby vlastní předměty, kterých se často dotýkají, pravidelně otírali dezinfekčními ubrousky. Zejména se jedná právě o mobilní telefony, které máme v rukou několikrát za den téměř všichni z nás," upozorňuje lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová, a dodává ještě jednu důležitou hygienickou zásadu: "Rovněž pacienty žádáme, aby si nenasliňovali prsty, když lékárníkovi podávají listinné recepty, vytištěné eRecepty nebo peníze."

Lepší dostupnost dezinfekčních roztoků pro veřejnost. Nově je budou moci připravovat lékárníci bez dosavadních omezení
Stále platí, že je v rámci preventivních opatření proti rozšíření koronaviru zásadní časté a důkladné mytí rukou či jejich bezoplachová dezinfekce. I přes vládní zákaz exportu dezinfekčních přípravků je většina hromadně vyráběných dezinfekcí momentálně pro veřejnost nedostupná. Lékárníci tak v mnoha lékárnách připravují antiseptické roztoky z lékopisných surovin. I ty však v brzké době budou pravděpodobně nedostupné. "Česká lékárnická komora proto vítá udělení výjimky pro lékárny, které tak budou moci vyrábět dezinfekční roztoky ze surovin, které nemusí být lékopisné. Stejně tak jako je mohou doposud vyrábět komerční výrobci. Jedná se o důležitý krok vedoucí ke zvýšení dostupnosti dezinfekčních přípravků pro veřejnost. Pro zabránění šíření pandemie je totiž důležité, aby hygienická pravidla dodržovalo co nejvíce lidí," dodává prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Jak si zajistit léky, pokud jsem v karanténě?
"Pokud je pacient již v karanténě a/nebo čeká na výsledky testů na koronavirus, případně pokud má příznaky respiračního onemocnění, měl by ideálně využít konzultace s lékárníkem po telefonu. Takto je možné si i léky v nejbližší lékárně rezervovat a poslat do ní zdravého rodinného příslušníka či známého. Lékárník samozřejmě i v tomto případě provede dispenzaci a požádá daného člověka, aby kompletní informace pacientovi předal spolu s léčivy. Telefonní číslo na nejbližší lékárnu i její otevírací dobu je možné rovněž nalézt v mobilní aplikaci Lékárny v ČR. Ve výjimečných případech se může pacient se svým lékárníkem dohodnout i na jiném způsobu výdeje nezbytných léčivých přípravků. Ze své praxe už se s tím lékárníci občas setkávají a snaží se pacientům vyjít maximálně vstříc," upřesňuje viceprezident PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Mohou pacienti sehnat ochranné pomůcky v lékárnách?
Lékárníci se často setkávají i s dotazy týkající se dostupnosti ochranných pomůcek. "V tuto chvíli lékárny nemají ani respirátory, ani roušky. Přičemž platí, že v současnosti je možné prodávat pouze ochranné pomůcky třídy FFP2 a nižší. Respirátory a další ochranné pomůcky třídy FFP3 je možné prodat podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR pouze státu a jeho organizačním složkám. V tuto chvíli nemohou lékárníci objednat od žádného dodavatele ani roušky. Ty potřebujeme pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Česká lékárnická komora se však snaží udělat maximum pro to, aby byly v lékárnách co nejdříve dostupné. Pevně věříme, že se v koordinaci s ministerstvem zdravotnictví podaří dodávky této důležité pomůcky do lékáren brzy obnovit," dodává prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
Autor: ČLnK
Související:

Další články z rubriky Domácí

Omezení pro české turisty s dovolenou ve Slovinsku se netýká tranzitů přes Slovinsko do Chorvatska

Čeští turisté mířící do Chorvatska na dovolenou se nemusí obávat dnešního rozhodnutí slovinské strany. To se netýká tranzitního průjezdu ...

Dostupnější moderní léky či více kompetencí pro sestry přináší jedna z největších novel Ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví odeslalo do Legislativní rady vlády jednu z nejrozsáhlejších novel zákona o veřejném zdravotním pojištění v jeho více než d ...

Příprava důchodové reformy pokračuje. Komise jednala o úpravách potřebné doby pojištění pro nárok na penzi

Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje bez přerušení na přípravě důchodové reformy. Návrh zásadních změn důchodového systému je v současnosti ...

Na rozvoj cestovního ruchu míří téměř 111 milionů korun

Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo projekty v rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech. Ministerstvo podpoří téměř 111 mili ...

Česká obchodní inspekce zajistila v roce 2019 padělky téměř za 152 milionů

Česká obchodní inspekce v průběhu roku 2019 provedla celkem 1 701 kontrol, při kterých se zaměřila na nabídku a prodej padělaného zboží. Nedostatky zj ...

DoporučujemePátek 3.7.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.