InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Koktejl

Lidstvo vyprodukuje ročně množství elektroodpadu, které by zaplnilo přes milion kamionů

13.03.2020
Staré elektro je nejrychleji rostoucí položkou mezi veškerým odpadem, který lidstvo vyprodukuje. Podle odhadů je ho na celé naší planetě každý rok 50 milionů tun. Polovina z toho jsou osobní zařízení, jako počítače, obrazovky, smartphony, tablety a televizory, zbytek budou tvořit větší domácí spotřebiče a zařízení pro vytápění a chlazení.
Foto: pixabay.com
"Množství elektrického šrotu odpovídá 1,15 milionu plně naložených kamionů, stojících za sebou v délce 23 tisíc kilometrů," přibližuje Aleš Šrámek, předseda Asociace recyklátorů elektroodpadu (AREO).

Nejvíce elektroodpadu na osobu se sebere v Norsku, kde každý obyvatel ročně odevzdá nebo vyhodí přes 28 kilogramů. Následují Island (více než 26 kg na hlavu), poté Dánsko a Velká Británie (okolo 24 kg), podobně jsou na tom Nizozemsko a Švédsko.

"Údaje pocházejí ze zprávy Univerzity OSN, což je program Spojených národů zaštiťující 15 různých institucí ve třinácti zemích," upřesňuje Šrámek. Na průměrného Čecha podle studie připadá zhruba 15 kilo elektroodpadu.

Polovinu tohoto množství se u nás daří shromáždit a předat ke zpracování s cílem minimalizovat množství odpadu a znovu využít co největší množství materiálů, které staré spotřebiče obsahují.

Celosvětově se přitom recykluje jen asi 20 % elektroodpadu, což má mimo jiné za následek obrovskou ztrátu cenných surovin z dodavatelského řetězce.

"Vysbírat spotřebiče od občanů a firem ale samo o sobě nestačí," upozorňuje Roman Tvrzník, předseda představenstva společnosti Elektrowin. Ta provozuje největší český kolektivní systém pro sběr a recyklaci elektra.

"Důležité je, aby se při recyklaci podařilo získat maximum druhotných surovin a zároveň odstranit nebezpečné látky," zdůrazňuje Tvrzník. Jde například o kondenzátory s obsahem PCB, baterie, desky s tištěnými spoji, olovo, rtuť, freon, pentan nebo amoniak. To podle něj garantují jen zpracovatelé, kteří investovali do špičkových technologií a dodržují nejpřísnější mezinárodně uznávané standardy.

"A právě to je společným jmenovatelem pro šest společností, které stály u zrodu AREO," podotýká Šrámek.


Autor: Eliška Paulová

Další články z rubriky Koktejl

Mladý youtuber Kovy řeší dějiny. Chce změnit výuku dějepisu na školách

Výuka moderních dějin na našich školách končí často u druhé světové války a mnohdy ani na tu nezbývá dostatek času. To je zjištění, o které se opírají tvůrci nového snímku v čele s mladým youtuberem Karlem "Kovy" Kovářem, jenž má s nedostatečnou ...

Letní krása Slovenska aneb co byste v létě neměli minout

Jedním z důvodů, proč se všichni rádi vracíme na Slovensko, jsou čarokrásná příroda a přívětiví lidé. Slovenský národ je nám nejbližší z celé Evropy, ...

Lesy ČR vyhlašují program VRACÍME SOVY LESU

Přirozeně snížit počet přemnožených hrabošů a ochránit sazenice lesních dřevin, které hlodavci likvidují stejně jako úrodu zemědělců nebo vinařů, chtě ...

Češi znovu ve velkém sázejí na pátek 13., tentokrát mnohem více z domova

Současná situace kolem koronaviru se projevuje i na loterním trhu. První z letošních dvou pátků 13. již tradičně doprovází zvýšený zájem o losování Sp ...

Ornitologové vyhodnotili sčítání ptáků na krmítkách. Skokanem roku je sojka, první místo obhájila koňadra

Druhý lednový víkend byl v Česku ve znamení sčítání ptáků na krmítkách, do kterého se dobrovolně zapojilo přes 21 tisíc lidí, což je o 7 tisíc víc než ...

DoporučujemeSobota 28.3.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.