InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 27.02.2024 [e]
Nové připady:
57
Ukončená očkování:
894 733
Hospitalizovaných:
31
Vyléčení:
4 713 931
Aktivní případy:
1 043
Úmrtí celkem:
43 506

Firmy i státní rozpočet mohou kvůli koronaviru tratit desítky miliard korun

11.03.2020
Firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech by mohly kvůli šíření koronaviru přijít řádově o desítky miliard korun. Stát by měl proto vedle bezúročných úvěrů zvážit i další kroky k jejich podpoře, např. rychlé řešení odkladu daňových plateb nebo odvodů. Podle Hospodářské komory je nezbytné, aby se vláda zaměřila také na dopady koronaviru a preventivních opatření na OSVČ.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
Klíčové je co nejrychleji najít společné řešení a alespoň částečně kompenzovat ztráty nejzasaženějších oborů, mj. ubytovacích služeb nebo cestovního ruchu. "Na současnou situaci kolem koronaviru bohužel doplácí všichni. Podnikatelé, zaměstnanci i stát. V dané chvíli jsou nicméně preventivní opatření nezbytná a my jsme připraveni společně se státem co nejvíce zmírnit ekonomické dopady," říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Zásadní bude také zajistit opětovné nastartování ekonomiky, jakmile epidemie koronaviru opadne. To by měly zajistit alespoň částečné kompenzace firmám za mzdové náhrady zaměstnanců v karanténě. Ohroženou skupinou jsou i drobní živnostníci, kteří 14denní výpadek kvůli karanténním opatřením nemusí finančně ustát. Analytici Hospodářské komory předpokládají, že pokud by epidemie koronaviru skončila v průběhu jara, snížil by se letos růst HDP řádově o desetiny procenta. Dlouhotrvající více než půlroční nákaza by ale mohla paralyzovat celé hospodářství ČR.

Šíření viru COVID-19 citelně dopadá na cestovní ruch, který se potýká s výpadkem turistů z asijských zemí i Evropy. "Ukazuje se, jak významným sektorem tuzemské ekonomiky je cestovní ruch, kterému hrozí v případě delšího výpadku příjmů z turistiky ztráta až 35 miliard korun. Veřejné rozpočty by následně mohly tratit až 14 miliard korun na daních a odvodech," upozorňuje Dlouhý.

Cestovní ruch má podíl na českém HDP 2,9 %, zaměstnává více než 240 tis. lidí a na každou mimořádnou situaci je velmi citlivý. "V tomto sektoru je v ohrožení až 40 tisíc pracovních míst a v případě, že by krizová situace okolo koronaviru měla trvat delší dobu, celé odvětví se dostane do obrovských potíží a může ohrozit i další navazující obory například v sektoru služeb," upozornil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

"Zejména hotelům a restauracím by prospělo, byť i dočasné, snížení sazby DPH pro ubytovací služby z 15 na 10 %. Právě ubytovatelé na obavy turistů z cestování do České republiky významně doplácejí a nižší DPH je jednou z cest, jak jejich ztráty zmírnit," vysvětluje Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací s tím, že v roce 2019 zahraniční turisté v ČR utratili přes 120 mld. Kč, a do veřejných rozpočtů odvedli téměř 50 mld. Kč.

Hospodářská komora a její partnerské asociace a svazy vítají dosavadní přístup státu, který s podnikateli aktivně a otevřeně řeší dopady epidemie koronaviru na podnikatele. Uvědomují si přitom, že stát nemůže nést celé ekonomické břemeno a že přiměřenou část nákladů na boj s koronavirem nevyhnutelně ponesou i sami podnikatelé.

Zejména malí živnostníci budou muset kvůli zavírání škol řešit možnosti skloubení pracovního života s péčí o školou povinné děti nebo zajištění výroby v případě 14denní karantény, která může být pro některé OSVČ existenčním problémem. "Chceme proto mimo jiné vládě navrhnout odklad termínu pro podání daňového přiznání a s tím související daňové povinnosti. Vstřícným gestem pro živnostníky by byla také státní kompenzace části úroků z prodlení či smluvních pokut při opožděných platbách splátek úvěrů nebo účtů za energie," uzavírá Dlouhý.
Zdroj: Hospodářská komora ČR
Související:

Další články z rubriky Ekonomika

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projednala za zaměstnavatele otázky strategických investic, situaci ve zdravotnictví či důchodovou ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

Síkela bude v Abú Dhabí jednat o budoucnosti Světové obchodní organizace

Ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO) se zaměří na diskuzi o úpravě pravidel světového obchodu. Cílem konference bude také potvrdit ...

Jarní zasedání Czech Convention Bureau přineslo nové výzvy i posílení spolupráce

Společné aktivity v letošním roce, budoucí strategie rozvoje i mezinárodní spolupráce nebo nutnost zajištění udržitelnosti ve spojení s kongresovou tu ...

DoporučujemeÚterý 27.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »