InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Vývoj trhu s nemovitostmi v roce 2020

04.02.2020
Navzdory politické nejistotě a rostoucím stavebním nákladům se stále předpokládá vysoká aktivita na celém evropském trhu s nemovitostmi v roce 2020
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Investoři čerpají značné množství výhod z rozhodnutí centrálních bank o udržení nebo snížení úrokových sazeb - výrazná změna směru oproti loňskému roku. Rovněž se očekává, že akcie a dluhopisy zůstanou v nárůstu pro většinu realitních odvětví, přičemž významnou výjimkou bude pravděpodobně maloobchod, který čelí stále větší online konkurenci.

Vzhledem k tomu, že řada odvětví nemovitostí prochází významnými strukturálními změnami, považuje mnoho respondentů investování do bydlení a hotelů v tomto roce za spolehlivou a defenzivní strategii podporovanou dlouhodobou urbanizací a demografickými trendy. Je známo, že odvětví, které financuje, buduje a provozuje prostory, ve kterých žijeme, pracujeme a hrajeme, začíná přijímat složitost a reagovat na svou roli v rámci infrastruktury společnosti.

Nejnovější průzkum a rozhovory naznačují, že v rámci většího investičního obrazu jsou rozmazané hranice odvětví, v nichž se smíšená aktiva, zlepšená dopravní dostupnost, větší využívání technologií a inteligentní řešení mobility považují za nedílnou součást hospodářského růstu evropských měst.

Mnoho subjektů se dnes domnívá, že návratnost - stejně jako likvidita trhu - se může zlepšit, pokud se vezmou v úvahu lepší urbanizační a demografické trendy.

Ať už jste realitní investor, nebo jen spotřebitel, který chápe důležitou roli, kterou trh s nemovitostmi hraje v ekonomice, pravděpodobně se chcete dozvědět, jak se trh s bydlením změní v tomto roce.

Od finanční krize v roce 2008 se ceny domů neustále zvyšovaly, ve většině oblastí se vrátily k maximům před recesí a překročily je. To je dobré pro prodejce, protože mohou vydělávat na vyšších cenách, a kupující si užívají výhod ekonomického optimismu a rozšířeného růstu - takže jim nevadí vyšší ceny.

Trh s nemovitostmi není nijak zvlášť předvídatelný, ale existují určité trendy a metriky, které můžeme použít k odhadu vývoje trhu s bydlením v roce 2020.

Obavy z recese
Někteří lidé se obávají cenové korekce nebo selhání na trhu s bydlením. Mnoho lidí se domnívá, že je nyní vhodná doba na prodej, a souhlasí s tím, že v roce 2020 může dojít k realitní bublině nebo korekcím cen nemovitostí.

Existují některé včasné varovné signály, že recese na trhu s bydlením může být na obzoru. Ceny domů po celé desetiletí rostou téměř nepřetržitě, aniž by došlo ke korekcím cen, které by je udržovaly pod kontrolou. V mnoha oblastech, zejména ve vytížených městských oblastech, existuje méně dostupných domů a bytů.

Rostou dnes také neregulovaní hypoteční makléři, kteří poskytují půjčky na bydlení lidem s rizikovou možností splácet. Pokud trh s bydlením začne vykazovat známky poklesu nebo slabosti, může to způsobit vlny na celém trhu.

Slib dalšího růstu
Existují však určité známky toho, že trh s bydlením bude i nadále růst. Navzdory některým náznakům zpomalení prodeje domů počet povolení k bydlení, o něž žádají majitelé domů, stále roste. Lidé nadšeně nakupují a staví nové domy a ceny se nezvýšily tak, aby se každá oblast stala nedostupnou - to jen ty nejžádanější oblasti v zemi jsou již jen velmi těžce dostupné.

V důsledku finanční krize v roce 2008 se také zvýšily standardy půjček na bydlení. Úvěry, které vznikly v posledních několika letech, byly obecně považovány za vysoce kvalitní, s vyššími požadavky na úvěrové skóre a přísnějšími dohledy - konkrétně proto, aby se zabránilo možnosti další hypoteční krize. V mnoha případech je možné také čerpat půjčku online. Pokud uvažujete o úvěru, online úvěrová kalkulačka vám jednoduše spočítá měsíční splátku.

Musíme také zvážit širší stav ekonomiky. Ekonomické ukazatele jsou obecně pozitivní; úrokové sazby jsou nízké, nezaměstnanost se blíží rekordním minimům, inflace je zanedbatelná a spotřebitelé mají důvěru. Není mnoho znepokojujících faktorů, které by lidi vedly k obavám o budoucnost ekonomiky.

Místní úvahy
Musíme samozřejmě také pamatovat na to, že nadnárodní předpovědi nebudou mít na místní trhy velký vliv. Ceny nemovitostí jsou velmi odlišné nejen v různých oblastech v dané zemi, ale také ve čtvrtích stejných měst.

Pokud tedy uvažujete o koupi nebo prodeji domu v blízké budoucnosti, budete muset strávit nějaký čas získáváním statistik a trendů ve svých cílových čtvrtích. Jednoduše nestačí udělat ucelený obrázek o tom, co se děje v celé zemi.

Těžko říci, co se čeká na rok 2020 na národní úrovni. Existují určité silné signály, že ekonomika je stabilní a že ceny nemovitostí budou nadále růst, ale existují i ​​varovné signály o blížící se recesi. Proveďte výzkum, podívejte se na místní čtvrti a sledujte další signály o tom, co má přijít.

Politické riziko
Pokud jde o sociální/politické otázky v roce 2020, mezinárodní a evropská politická nestabilita jsou hodnoceny jako hlavní obavy. Politické pozadí investic bylo v myslích evropských vlastníků nemovitostí po celá léta. Rozdíl nyní spočívá v tom, že politické záležitosti působí jako brzda ekonomického a realitního výkonu, stejně jako důvěra podniků.

Jedním z takových příkladů je veřejná politika v oblasti nedostatku bydlení v celé Evropě. Znepokojení průmyslu ohledně dostupnosti bydlení roste, ale informace také odhalují rozsáhlou frustraci ze strany státních a místních orgánů, které využívají v některých oblastech kontrolu nájemného jako způsob řešení cenové dostupnosti bydlení. V očích mnoha lidí je to kontraproduktivní, což zvyšuje riziko investic do bydlení na základě politických rozhodnutí.

Autor: Ton-V

Další články z rubriky Ekonomika

Šéf Hospodářské komory Dlouhý navrhuje v programu Antivirus tři úpravy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová má dnes - po týdnu od schválení vládou - představit parametry programu Antivirus, podle něhož se vybraní zaměstnavatelé budou o náklady na náhrady mezd společně dělit se státem. Hospodářská komora již ...

Odvody DPH z nezaplacených faktur mohou být v době krize pro některé firmy ranou z milosti

I v době, kdy čeští podnikatelé kvůli koronaviru balancují na hraně existence, musí plnit své povinnosti vůči státu. Ten by měl proto situaci firmám c ...

Banky by měly na půl roku odložit splácení úroků a hypoték, navrhuje ODS

Občanští demokraté navrhují, aby banky i nebankovní společnosti odložily lidem zasaženým koronavirovou krizí na půl roku splácení hypoték a úvěrů. Pod ...

Ministr zemědělství Miroslav Toman: Příjem Jednotných žádostí se o měsíc prodlužuje

Ministr zemědělství Miroslav Toman prodloužil termín příjmu tzv. Jednotných žádostí až do 15. června 2020. Žadatelé tak získají více času na přípravu ...

Odpuštění povinných plateb pojištění přijde stát měsíčně zhruba na 2,5 miliardy

Senátoři dnes (25. března) schválili zákon ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), který odpouští platby povinného důchodového pojišt ...

DoporučujemeÚterý 31.3.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »