InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Sněmovna v pátek v prvním čtení podpořila zavedení sdílených pracovních míst

24.01.2020
Poslanci na svém zasedání v pátek 24. ledna podpořili v 1. čtení návrh novely zákoníku práce předkládaný Ministerstvem práce a sociálních věcí. Jeho součástí je ukotvení sdíleného pracovního místa, navýšení finanční náhrady pro pozůstalé po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Novela přinese také jednodušší doručování písemností a snížení administrativní náročnosti zaměstnavatelů. Aby byla cesta tohoto návrhu parlamentem co nejsnazší, byla již v říjnu 2019 uzavřena na Úřadu vlády "Gentlemanská dohoda" mezi zástupci vládní koalice, odborů i zaměstnavatelů, kde se všechny strany zavázaly, že budou podporovat návrh právě v předložené podobě.
Ilustrační snímek | Foto: Poslanecká sněmovna PČR
Sdílené pracovní místo
Sdílené pracovní místo může pomoci rodičům s malými dětmi v návratu do práce po rodičovské dovolené nebo k udržení kontaktu se zaměstnavatelem během ní. Umožní zůstat v pracovním procesu seniorům, kteří chtějí pracovat, ale již ne na plný úvazek nebo osobám, které pečují o své blízké, popř. absolventům.

V praxi bude zavedení sdíleného pracovního místa znamenat, že se zaměstnavatel může dohodnout, že se o jednu pracovní pozici mohou podělit dva nebo více zaměstnanců s kratší pracovní dobou a stejnou pracovní náplní. Ti si sami budou moci rozvrhnout pracovní dobu, jak jim to bude nejvíce vyhovovat. Mohou si vzájemně pomáhat, vycházet si vstříc a zaměstnavatel má jistotu, že práce bude vždy vykonávána.

Zvýšení náhrady pozůstalým
Pozůstalí po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, mají dnes nárok na jednorázové odškodnění v pevné výši 240 tisíc Kč a na náklady na pořízení pomníku ve výši 40 tisíc Kč. Tyto částky se v čase nemění, nereagují na inflaci ani na růst průměrného výdělku. MPSV proto navrhuje, aby byly tyto částky nově odvozeny od průměrné mzdy.

V případě úmrtí byla finanční náhrada navržena jako 20násobek průměrné mzdy, což dnes odpovídá zhruba 720 tisícům Kč. Částka na pořízení pomníku bude nově 1,5násobkem průměrného výdělku.

Doručování písemností
Z praktických zkušeností a komplikací při doručování písemností vycházejí další změny. Doručování zaměstnavatelem bude nově jednodušší. Lépe budou také upraveny situace, kdy se zaměstnavatel fyzicky nenachází v místě zapsaném ve veřejném rejstříku, a tím znemožňuje doručení písemnosti. Toto bude nově řešit navrhovaná fikce doručení.

Snížení administrativních nároků
Novela přinese i snížení administrativních nároků na zaměstnavatele. Dojde ke zrušení povinnosti zaměstnavatele vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání v případě ukončení DPP. Výjimkou budou dohody, u kterých je prováděn výkon rozhodnutí srážkami z dohody o provedení práce nebo které zakládaly účast na nemocenském pojištění.
Zdroj: MPSV

Další články z rubriky Domácí

Vláda dala zelenou hromadným žalobám u spotřebitelských sporů

Spotřebitelé jsou zase o krok blíže efektivnímu procesnímu nástroji k vymožení svých práv. Vláda dnes na svém jednání schválila návrh zákona o hromadném řízení. Cílem tohoto zcela nového zákona je zavést komplexní a ucelenou právní úpravu hromadné ...

Jan Bauer: Odpovědnost za zadržení Baláče nese společně s ministryní Maláčovou také premiér Babiš

Komentář místopředsedy sněmovního výboru pro sociální politiku Jana Bauera k policejnímu zásahu na MPSV ...

Lukáš Kolářík: Zásah policistů NCOZ na MPSV? Piráti upozorňují na podezřelé IT zakázky už dva roky

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí a v soukromé firmě OKsystem. Piráti dlouhodobě kritizuj ...

Piráti žádají americké politiky o prošetření možných rizik souvisejících s prodejem CME skupině PPF

V návaznosti na plánovaný prodej mediální skupiny Central European Media Enterprises (CME) do rukou společnosti PPF Petra Kellnera požádali pirátský s ...

Silný vítr přidělal starosti i energetikům

Od nedělního rána 23. 2. byli v pohotovosti pracovníci poruchových čet, dispečeři i pracovníci call centra. Vichřice zasáhla v podvečerních hodinách n ...

DoporučujemePondělí 24.2.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.