InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Novela zákona o léčivech přináší vyšší dostupnost léků v lékárnách

23.01.2020
Ministerstvo zdravotnictví reaguje na stále častější výpadky léčiv, a proto připravilo novelu zákona o léčivech přinášející sérii opatření, jimiž bude možné flexibilně přispět k řešení nenadálých výpadků z důvodů problémů ve výrobě, nedodání plánovaných dodávek i jiných příčin vedoucích k nedostupnosti léčiv. Přináší také možnost účinně zabránit nežádoucímu reexportu léčiv. Novelu nyní podpořili poslanci v prvním čtení.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Z důvodu nedostatků současné právní úpravy přichází ministerstvo s novelou, která významně napomůže k tomu, aby se pacient dostal k potřebnému léčivému přípravku, který mu byl předepsán. "Čeští pacienti musí mít ke svým lékům přístup. Bohužel dnes často slyšíme o případech, kdy pacienti svůj lék nemohou v lékárně sehnat. Intenzivně to řešíme a přišli jsme s legislativní změnou, která nám dává do rukou více nástrojů, jak dopady takových výpadků na pacienty zmírnit," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Prvním opatřením je zajištění další mimořádné cesty, jak rychle zajistit náhradu léku, který má výpadek a je pro české pacienty zcela zásadní. Novela v těchto případech nově umožní používání léčivých přípravků se závadou administrativní povahy, která nemá vliv na kvalitu a bezpečnost léčivého přípravku. Doprovodnou novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění navíc zajistíme, že náhradní lék bude mít dočasnou úhradu, tedy pacient zaplatí stejný doplatek jako u léku původního.

Druhé opatření má za cíl zásadně omezit nekoordinovanému vývozu léčivých přípravků, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a vydávané na recept, mimo území ČR.

Třetí opatření pak zajistí, že se léky, které již někde v distribučním řetězci jsou, zaručeným způsobem dostanou do lékáren. Jedná se o situace, kdy do lékárny přijde pacient s platným receptem na lék hrazený z veřejného zdravotního pojištění a lékárna není schopna lék objednat skrze standardní distribuční kanály. "Cílem je poskytnout pacientovi záruku, že pokud je lék dovážen na český trh, tak se k němu dostane i v té nejmenší lékárně. Výrobci dáváme povinnost do dvou dnů dodat lék do jakékoliv lékárny, kterou si pacient zvolí. Inspirací nám bylo Slovensko, kde s tímto opatřením mají pozitivní zkušenosti," vysvětlil ministr zdravotnictví.

Novely obou zákonů nyní míří k projednání do výboru pro zdravotnictví. Předpokládaný termín nabytí jejich účinnosti je v závěru tohoto roku.
Zdroj: MZ ČR

Další články z rubriky Domácí

Vláda dala zelenou hromadným žalobám u spotřebitelských sporů

Spotřebitelé jsou zase o krok blíže efektivnímu procesnímu nástroji k vymožení svých práv. Vláda dnes na svém jednání schválila návrh zákona o hromadném řízení. Cílem tohoto zcela nového zákona je zavést komplexní a ucelenou právní úpravu hromadné ...

Jan Bauer: Odpovědnost za zadržení Baláče nese společně s ministryní Maláčovou také premiér Babiš

Komentář místopředsedy sněmovního výboru pro sociální politiku Jana Bauera k policejnímu zásahu na MPSV ...

Lukáš Kolářík: Zásah policistů NCOZ na MPSV? Piráti upozorňují na podezřelé IT zakázky už dva roky

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí a v soukromé firmě OKsystem. Piráti dlouhodobě kritizuj ...

Piráti žádají americké politiky o prošetření možných rizik souvisejících s prodejem CME skupině PPF

V návaznosti na plánovaný prodej mediální skupiny Central European Media Enterprises (CME) do rukou společnosti PPF Petra Kellnera požádali pirátský s ...

Silný vítr přidělal starosti i energetikům

Od nedělního rána 23. 2. byli v pohotovosti pracovníci poruchových čet, dispečeři i pracovníci call centra. Vichřice zasáhla v podvečerních hodinách n ...

DoporučujemePondělí 24.2.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.