InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

V roce 2020 se čeští vojáci zapojí do více než 130 cvičení v zahraničí

14.01.2020
Vojáci české armády se v letošním roce zúčastní 132 cvičení, která proběhnou v zahraničí. Nejčastěji se vydají do Německa či na Slovensko, v plánu jsou ale i méně obvyklé destinace - například Jordánsko.
Ilustrační snímek | Foto: MO ČR
Na území Slovenska se uskuteční například cvičení Lešť Exercise 1 a 2 zaměřené na přípravu jednotek před nasazením do operací v Mali a v Afghánistánu či Toxic Leak I-III, které je určené chemickým specialistům a odehraje se za použití reálných bojových látek.

V Německu pak Češi absolvují cvičení European Challenge 2020, které je přípravou na účast v pohotovostních silách. Podle armády jde o výcvikovou aktivitu sil a prostředků vyčleněných pro bojové uskupení EU (EU Battlegroup) pod vedením Německa. Tohoto výcviku se zúčastní 300 příslušníků AČR s 85 kusy techniky.

Dalším velkým mezinárodním cvičením, kterého se zúčastníme, je tradiční Tobruq Legacy. Toto cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany je organizováno na rotačním principu. Zatímco vloni se konalo v Polsku, letos se uskuteční v Litvě. Jde o již páté cvičení tohoto druhu v řadě, které je specifické svou velikostí a zaměřením.

Kromě Evropy se budou čeští vojáci ve svých schopnostech zdokonalovat i v USA či Kanadě, jež jsou našimi tradičními partnery. Z méně obvyklých destinací se liberečtí experti vydají na cvičení v Jordánsku, které je zaměřené na jadernou, chemickou a biologickou ochranu.

Potápěčské peklo s polskými speciály
V Polsku se uskuteční cvičení Diver Hell (Potápěčské peklo), kde se potkají čeští speciálové z Prostějova a příslušníci polské speciální jednotky Formoza. Dvoutýdenní zdokonalovací výcvik bojových potápěčů se odehraje v reálných podmínkách v extrémním prostředí Baltského moře. Zaměřeno bude na úderné operace na lodě, z vody na pevné objekty či přepravu materiálu na velké vzdálenosti s využitím podvodní techniky.

Nejen výcvik v zahraničí, ale i doma
České výcvikové prostory letos rozhodně nebudou zet prázdnotou. Uskuteční se v nich celkem 60 cvičení, hostitelem zde bude Armáda ČR.

"Mezi nejdůležitější z letošních plánovaných cvičení na území České republiky bude patřit Joint Fires, kterého se zúčastní 250 vojáků ze Slovenska, Polska a Německa. Dále Ample Strike, do něhož se zapojí 400 vojáků z 18 zemí," uvedl náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata.

Joint Fires je tradičním dělostřeleckým výcvikem, v němž jde o prohloubení spolupráce v oblasti palebné podpory. Ample Strike je určené předsunutým leteckým návodčím s letovými osádkami a veliteli pozemních jednotek v operačních postupech přímé letecké podpory. Součástí bude také výcvik jednotek aktivní zálohy vzdušných sil, prověření schopnosti Host Nation Support a výcvik pilotů v doplňování paliva za letu.

Plán cvičení i letos sestavila armáda a ministerstvo obrany ze čtyř oblastí, určených na základě politických a vojenských priorit. Jsou to příprava k nasazení v operacích, pohotovostní síly, bilaterální a regionální spolupráce a budování schopností. "Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil k obraně ČR a spojenců a jsou nutnou součástí přípravy pro působení v operacích a pohotovostních silách mezinárodních organizací," zdůraznil už v prosinci ministr obrany Lubomír Metnar.
Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

Mnoho lidí žije bez větší finanční rezervy. Ztráta zaměstnání a dosavadního příjmu může mít zásadní vliv na jejich schopnost splácet úvěry

Aktuální míra nezaměstnanosti po koronovariové krizi zatím sice roste pomalu, ale stále více lidí se bojí, že přijde o zaměstnání v druhé polovině roku. A nejde jenom o to, že by nenašli rychle jinou práci, ale mnoho z nich bude těžko hledat ...

Vláda stále nechce řešit nezákonné exekuce, poslanec Navrkal interpeluje ministryni Schillerovou

Českou republiku tíží 4,5 milionu exekucí, z toho až 300 tisíc jich je nezákonných. A ačkoliv je možné je zastavit, neděje se tak, protože soudy nemaj ...

ČOI kontrolovala nabídku a prodej výrobků znečišťující životní prostředí

Česká obchodní inspekce uskutečnila kontrolní akci zaměřenou na dodržování povinností vyplývajících ze zákona o ochraně ovzduší při nabídce a prodeji ...

V katastru nemovitostí zůstávají zápisy už zaniklých práv, lze je vymazat pouze uhrazením správního poplatku 2000 Kč

Stávající právní úprava neumožňuje domoci se výmazu již neplatného předkupního práva jinak než vkladem a uhrazením správního poplatku 2000 Kč. Podle o ...

J. Hamáček: Policisté v regionech s největším podstavem získají od srpna stabilizační příplatek

Čtvrtina příslušníků policejního sboru získá od 1. srpna 2020 stabilizační příplatek 2500 až 5000 Kč. Jde o první krok, kdy měsíční příplatek dostanou ...

DoporučujemePondělí 3.8.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.