InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

V roce 2020 dosáhne objem transakcí do komerčních realit v České republice 3 miliardy eur

19.12.2019
CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, předpovídá pozitivní trend v investicích do komerčních realit i pro rok 2020. V příštím roce bude pokračovat nárůst investic do hotelů, největší zájem bude o kancelářské budovy.
Foto: pixabay.com
"Zájem investorů o české komerční reality bude i nadále vysoký. V současné době monitorujeme již přes dvacet probíhajících jednání, některá mohou být uzavřena ještě do konce roku, ostatní potom budou uzavřena během roku 2020. Pro nadcházející rok tak předpovídáme, že celkový objem transakcí dosáhne kolem 3 miliard eur. Předpokládáme, že v roce 2020 bude i nadále největší zájem investorů o kancelářské nemovitosti, ale také o alternativní sektory jako jsou hotely a rezidenční nájemní bydlení. Už v průběhu roku 2019 jsme zaznamenali nárůst transakcí v hotelovém segmentu například z aktuálních transakcí lze zmínit hotel Carlo IV, Intercontinental nebo Don Giovanni," říká Chris Sheils, Head of Investment Properties společnosti CBRE.

Prime yields v kancelářském sektoru a high street zůstanou na stejné úrovni, tedy pro kancelářský sektor 4,25 % a pro high street 3,5 %. Prime yields v průmyslovém sektoru klesnou na 5 % a v maloobchodním mírně vzrostou na 5 %.

Vítězslav Doležal, Associate Director Investment Properties společnosti CBRE, dále doplňuje: "Centrální banky jsou i v příštím roce připraveny pumpovat peníze do finančních trhů a ekonomik. Kromě příznivých podmínek financování dluhu, získávají fondy neustále silný příliv prostředků. Proto ceny kancelářských a logistických budov v roce 2019 vzrostly přibližně o 10 % a neočekáváme, že by tyto segmenty byly příští rok levnější."

CBRE očekává celkový objem investic do komerčních realit zahrnující kancelářský, průmyslový, maloobchodní a smíšený sektor v roce 2019 ve výši 3 miliard eur, což činí cca šedesát pět uzavřených transakcí. V roce 2019 se v kancelářském sektoru očekávají transakce v celkovém objemu zhruba 1,2 miliardy eur, což je 40 % z celkového objemu. Následuje hotelový sektor s 20 %, který zaznamenal v letošním roce výrazný nárůst. V maloobchodu CBRE očekává 20% podíl na celkových investicích a industriál 10 %.

"Objem investic v retailovém sektoru mírně utrpěl kvůli poklesu poptávky zahraničních investorů. Jde totiž o součást širšího trendu, který odráží problémy v maloobchodním sektoru v USA, Velké Británie a dalších západoevropských zemích. Maloobchodní trh v České republice je však velmi zdravý a silný. Obraty v nákupních centrech za posledních pět let vzrostly přibližně o 35 %, což je mimořádně pozitivní výsledek, a proto nadále doporučujeme investovat do maloobchodních nemovitostí," říká Katarína Brydone, Head of Retail společnosti CBRE.

Jakub Stanislav, Investment Properties & CEE Hotels Director, dodává: "Zaznamenáváme silný zájem o alternativní sektory, kterými jsou hotely a rezidenční nemovitosti v regionu východní a střední Evropy. Jedná se jak o dlouhodobě pronajaté hotelové produkty, ale také o nemovitosti s potenciálem technických a komerčních změn a dalšího investičního růstu. Za období posledních deseti let jsme v rezidenčním sektoru po celé Evropě zaznamenali trojnásobný objem transakcí a tato poptávka se začíná odrážet i na českém trhu. Očekáváme, že investice do hotelového a rezidenčního sektoru v roce 2020 výrazně porostou."

Největší objem investic do komerčních realit v posledních pěti letech byl v Praze ? z celkového objemu transakcí se cca 62 % uskutečnilo v hlavním městě. Čistě rok 2019 byl v tomto ohledu nadprůměrný, zájem investorů v Praze atakoval hranici až 80 % ze všech realizovaných transakcí.

Vliv českých investorů nadále rostl a v roce 2019 byli podle národnosti nejaktivnějšími investory na českém trhu

Podíl českých investorů roste, zatímco například v roce 2015 měli čeští investoři podíl na celkovém objemu transakcí zhruba 23 %, za rok 2019 dosahuje český kapitál úrovně kolem 40 % z celkového objemu. Dále byli letos velmi aktivní investoři z Jižní Koreje s téměř 20% podílem, následováni Němci s 10 %.

Autor: Pavlína Musilová

Další články z rubriky Ekonomika

Nárok na předčasnou penzi by mělo mít více lidí v nejnáročnějších profesích, návrh projedná vláda

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou ...

Od 1. dubna začnou platit nová pravidla pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Od 1. dubna 2024 vejde v účinnost zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona. Nová právní úprava reaguje na příslušno ...

Státní dluh se loni zvýšil o 216,1 miliardy korun na 3,1 bilionu korun

Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo Zprávu o řízení státního dluhu České republiky v roce 2023, která obsahuje detaily o dynamice a struktuře s ...

O akci na podporu exportu Meeting Point CzechTrade byl rekordní zájem, přišli zástupci více než 420 firem

Na největší proexportní akci pro střední a malé firmy Meeting Point CzechTrade přišlo své exportní záměry konzultovat 427 českých firem. K dispozici j ...

Hospodářská komora: České firmy zamířily do Lucemburska, zaměří se na vesmírné technologie a kybernetickou bezpečnost

Prezidenta České republiky Petra Pavla doprovází na státní návštěvě Lucemburska ve dnech 28. února až 1. března podnikatelská delegace Hospodářské kom ...

DoporučujemePondělí 4.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »