InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Do Židlochovic se po čtyřiceti letech vrací pravidelná osobní doprava

05.12.2019
V neděli 15. prosince vyjedou první pravidelné vlaky na obnovenou trať z Hrušovan u Brna do Židlochovic. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) provedla její celkovou rekonstrukci spojenou s elektrizací. To umožnilo zavedení přímých vlaků z krajské metropole. Cestujícím ve stanici Židlochovice budou sloužit dvě nová nástupiště, v Hrušovanech u Brna pak vzniklo jedno ostrovní a jedno vnější nástupiště. Všechna mají nástupní hranu v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Provoz na tříkilometrové odbočce z hlavní tratě Severní dráhy císaře Ferdinanda byl zahájen v roce 1895. Důvodem výstavby byla především obsluha cukrovaru v Židlochovicích. Přestože i osobní doprava hrála v určitých obdobích významnou roli, její význam postupně upadal. Přeprava cestujících tak byla ukončena již v roce 1979, nákladní doprava se zde udržela přibližně do poloviny 90. let.

Židlochovice patří mezi významné přestupní uzly v integrované dopravě Jihomoravského kraje, proto jeho vedení usilovalo o obnovení provozu na trati do Hrušovan a provedení všech úprav, které by umožnily zavedení přímého vlakového spojení s Brnem. Součástí projektu tak byla rovněž elektrizace a potřebná změna konfigurace kolejiště ve stanici Hrušovany u Brna. Nejvyšší rychlost na obnovené trati bude 80 km/h.

K předání staveniště došlo v závěru loňského listopadu, následně začaly přípravné práce spočívající například v demontáži poměrně dobře zachovalého železničního svršku včetně kolejí. Ve stanici Židlochovice se postavila dvě nová vnější nástupiště o délce 170 m. Z nástupiště u koleje č. 1 je zde tzv. přestup hrana-hrana na autobusy obsluhující nově vybudovaný přestupní terminál.

Dvě nová nástupiště, a to opět s délkou 170 m, vznikla v Hrušovanech u Brna. Konkrétně jde o jedno ostrovní a jedno vnější, které se nachází před výpravní budovou. Přístup na nové ostrovní nástupiště je schodištěm a výtahem ze stávajícího podchodu.

Zrekonstruovaly se dva železniční přejezdy a jeden přechod pro pěší. Bezpečný provoz zajišťuje nové zabezpečovací zařízení 3. kategorie, které je uzpůsobeno pro dálkové ovládání z centrálního dispečerského pracoviště v Přerově.

Technicko-bezpečnostní zkouška se na obnovované trati uskutečnila 7. listopadu. V současné době dochází k zapojování definitivního zabezpečovacího zařízení. Stavební práce budou pokračovat do konce března příštího roku. Zbývá ještě provést některé terénní úpravy nebo úklidové a dokončovací práce.

Projekt Modernizace a elektrizace trati Hrušovany u Brna - Židlochovice je spolufinancovaný EU v rámci Operačního programu Doprava. Celkové odhadované náklady projektu činí 832 470 216 Kč bez DPH, maximální výše podpory EU tvoří 82,05 % z celkových uznatelných nákladů. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.
Zdroj: SŽDC

Další články z rubriky Regiony

Bezmála milion lidí v Ústeckém kraji přijde 30. ledna o pozemní televizní vysílání

Zhruba 820 tisíc diváků v Ústeckém kraji se musí od 30. ledna 2020 připravit na významnou změnu v televizním vysílání. Odmlčí se vysílače Buková a Jedlová hora, které šíří pozemní signál ve formátu DVB-T. Nové vysílání přejde na formát DVB-T2. Lidé ...

Městem vynucené investice developerů do infrastruktury nové byty v Brně prodražují

BRNO - Poptávka po novém bydlení v Brně je stále velmi silná i přes neustále rostoucí ceny. Kromě novostaveb rostou ceny starších bytů a v neposlední ...

Výstavba rekreačního přístavu Veselí nad Moravou byla zahájena

Předseda vlády Andrej Babiš a ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů zahájili v úterý práce na stavbě rekreačního přístavu Veselí nad Morav ...

V Brně jsou nejprodávanější garsonky. Na velké byty už lidé s průměrnými příjmy téměř nedosáhnou

V roce 2019 se v jihomoravské metropoli prodalo celkem 815 bytů v hodnotě přes 3,2 miliardy korun. Téměř 40 % prodejů tvořily jednopokojové byty o prů ...

Piráti se staví proti těžbě čediče na Tlustci, zapojili své poslance a iniciují novou expertízu

LIBERECKÝ KRAJ - Otázka těžby čediče na Tlustci se dostala do mezní fáze. Celosvětově rapidně ubývá chráněných živočišných a rostlinných druhů, tím sp ...

DoporučujemeČtvrtek 23.1.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.