InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Vojáci v Pobaltí potvrzují, že jsme kredibilním partnerem NATO

08.11.2019
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata navštívil ve dnech 5. až 7. listopadu české vojáky v Pobaltí.
Ilustrační snímek | Foto: Armáda ČR
Na cestě po základnách Ämari v Estonsku, Adaži v Lotyšsku a Rukla v Litvě ho doprovázeli zástupci senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost v čele s předsedou Pavlem Fišerem, dále sněmovního Výboru pro obranu a zástupce velitele Velitelství pro operace brigádní generál Petr Procházka.

Aliance si dokáže vzájemně pomáhat
Na estonské základně Ämari se generál Opata s delegací setkal se svým protějškem náčelníkem Generálního štábu Estonských ozbrojených sil generálmajorem Martinem Heremem. "Jsem vděčný za české piloty. Odvádějí tu skvělou práci a jsou příkladem, jak si Aliance dokáže vzájemně pomáhat," komentoval české působení k ochraně vzdušného prostoru generál Herem. Vybrané piloty a příslušníky pozemního personálu po besedě generál Opata také ocenil svou pamětní mincí.

Čtyřměsíční působení českých vojáků v rámci Baltic Air Policing v Estonsku se právě překlopilo do druhé poloviny. "Plníme zde úkoly ochrany vzdušného prostoru Estonska, protože Estonci nemají vlastní taktické letectvo. Naše působení v Pobaltí nám umožňuje mimo jiné také létání v nízkých výškách nad mořskou hladinou. Dále se účastníme aliančních cvičení, které se konají doslova v našem sousedství. Cvičící pozemní jednotky doplňujeme leteckou podporou. Naše vybavení je zde stejné, jen je doplněné o neopren," komentuje dosavadní činnost jednotky její velitel podplukovník Pavel Pavlík.

"Máte skvělé piloty a techniky. Chci vám poděkovat za vaši službu a chci slyšet také vaši zpětnou vazbu na mandát, který jsme vám schválili," vyjádřil slova chvály předseda senátního výboru Pavel Fišer.

Místní Čechy vítají
Další destinací letounu CASA C-295M s delegací byla základna Adaži. Zde se nachází pětapadesát příslušníků 3. úkolového uskupení AČR alianční předsunuté přítomnosti (3. ÚU AČR eFP), které je postavené na minometné četě 72. mechanizovaného praporu. Koncem října se jednotka zúčastnila pravidelného cvičení Silver Arrow. "Tentokrát se ale cvičení, kterého se účastnilo přes deset tisíc vojáků se zhruba 230 kusy techniky, konalo v civilním prostoru kolem hlavního města Rigy a ve spolupráci s místním obyvatelstvem," informoval velitel 3. ÚU AČR v eFP nadporučík Jaromír Hapla. "Od místního obyvatelstva jsem nezaznamenal žádnou negativní zpětnou vazbu. Naopak, vědí, proč tu jsme a vítají naši spolupráci," doplnil velitele instruktor výcviku nadrotmistr P.K.

V rámci návštěvy základny si delegace prohlédla zázemí vojáků, opravny a garáže vojenské techniky a také ukázku výzbroje všech devíti členských států eFP v Lotyšsku. "Máme zde každý jinou techniku. Vzájemně se doplňujeme. My přispíváme palebnou silou minometu 120 mm," vysvětlil nadporučík P.M.

ČR - důvěryhodný člen NATO
Ve čtvrtek pak delegace navštívila specialisty 53. pluku průzkumu a elektronického boje, kteří jsou začleněni do praporního úkolového uskupení alianční předsunuté přítomnosti eFP Litva. "Jsem rád, že zde působíme. Ve všech třech baltských zemích prezentujeme naše schopnosti, společnou součinnost a modularitu jednotek v praxi. Jsme kredibilním členem NATO. Naše schopnosti deklarují funkčnost principu Aliance - jeden za všechny, všichni za jednoho," komentoval nasazení českých vojáků v Pobaltí generál Opata.
Autor: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

Sypače již čekají na dálnicích na první sníh

Podle meteomodelů očekává Ředitelství silnic a dálnic první sněžení na dálnicích v tomto týdnu. Už nyní jsou na brněnské dálnici D1 u exitu 90 km u Humpolce i na všech střediscích údržby připravené naplněné sypače. O průjezdné komunikace se bude ...

Kamiony mohou v prosinci kvůli mýtnému zablokovat hranice, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Společnost CzechToll dnes 12.11. představila veřejnosti výsledky dopravního modelu, který vyčíslil očekávané komplikace na hranicích České republiky p ...

Vláda koupí pro armádu od USA 12 vrtulníků za 14,6 miliardy

PRAHA - Ministr obrany Lubomír Metnar Dnes 12.11. předložil vládě České republiky materiál, v němž informoval o veřejné zakázce na pořízení 12 víceúč ...

Vláda schválila návrh novely zpřísňující dohled nad některými nebezpečnými látkami

PRAHA - Vláda Andreje Babiše na jednání v úterý 12. listopadu 2019 řešila čtveřici zákonů v oblasti odpadového hospodářství, rozhodla ale, že se k tét ...

Celníci zajistili během deseti dnů 17 kamionů převážejících nelegálně 410 tun odpadu

​Celní správa ukončila desetidenní celorepublikovou kontrolní akci nazvanou PLAST, během níž odhalila 17 kamionů porušujících podmínky pro přesh ...

DoporučujemeStředa 13.11.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.