InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Vojáci v Pobaltí potvrzují, že jsme kredibilním partnerem NATO

08.11.2019
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata navštívil ve dnech 5. až 7. listopadu české vojáky v Pobaltí.
Ilustrační snímek | Foto: Armáda ČR
Na cestě po základnách Ämari v Estonsku, Adaži v Lotyšsku a Rukla v Litvě ho doprovázeli zástupci senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost v čele s předsedou Pavlem Fišerem, dále sněmovního Výboru pro obranu a zástupce velitele Velitelství pro operace brigádní generál Petr Procházka.

Aliance si dokáže vzájemně pomáhat
Na estonské základně Ämari se generál Opata s delegací setkal se svým protějškem náčelníkem Generálního štábu Estonských ozbrojených sil generálmajorem Martinem Heremem. "Jsem vděčný za české piloty. Odvádějí tu skvělou práci a jsou příkladem, jak si Aliance dokáže vzájemně pomáhat," komentoval české působení k ochraně vzdušného prostoru generál Herem. Vybrané piloty a příslušníky pozemního personálu po besedě generál Opata také ocenil svou pamětní mincí.

Čtyřměsíční působení českých vojáků v rámci Baltic Air Policing v Estonsku se právě překlopilo do druhé poloviny. "Plníme zde úkoly ochrany vzdušného prostoru Estonska, protože Estonci nemají vlastní taktické letectvo. Naše působení v Pobaltí nám umožňuje mimo jiné také létání v nízkých výškách nad mořskou hladinou. Dále se účastníme aliančních cvičení, které se konají doslova v našem sousedství. Cvičící pozemní jednotky doplňujeme leteckou podporou. Naše vybavení je zde stejné, jen je doplněné o neopren," komentuje dosavadní činnost jednotky její velitel podplukovník Pavel Pavlík.

"Máte skvělé piloty a techniky. Chci vám poděkovat za vaši službu a chci slyšet také vaši zpětnou vazbu na mandát, který jsme vám schválili," vyjádřil slova chvály předseda senátního výboru Pavel Fišer.

Místní Čechy vítají
Další destinací letounu CASA C-295M s delegací byla základna Adaži. Zde se nachází pětapadesát příslušníků 3. úkolového uskupení AČR alianční předsunuté přítomnosti (3. ÚU AČR eFP), které je postavené na minometné četě 72. mechanizovaného praporu. Koncem října se jednotka zúčastnila pravidelného cvičení Silver Arrow. "Tentokrát se ale cvičení, kterého se účastnilo přes deset tisíc vojáků se zhruba 230 kusy techniky, konalo v civilním prostoru kolem hlavního města Rigy a ve spolupráci s místním obyvatelstvem," informoval velitel 3. ÚU AČR v eFP nadporučík Jaromír Hapla. "Od místního obyvatelstva jsem nezaznamenal žádnou negativní zpětnou vazbu. Naopak, vědí, proč tu jsme a vítají naši spolupráci," doplnil velitele instruktor výcviku nadrotmistr P.K.

V rámci návštěvy základny si delegace prohlédla zázemí vojáků, opravny a garáže vojenské techniky a také ukázku výzbroje všech devíti členských států eFP v Lotyšsku. "Máme zde každý jinou techniku. Vzájemně se doplňujeme. My přispíváme palebnou silou minometu 120 mm," vysvětlil nadporučík P.M.

ČR - důvěryhodný člen NATO
Ve čtvrtek pak delegace navštívila specialisty 53. pluku průzkumu a elektronického boje, kteří jsou začleněni do praporního úkolového uskupení alianční předsunuté přítomnosti eFP Litva. "Jsem rád, že zde působíme. Ve všech třech baltských zemích prezentujeme naše schopnosti, společnou součinnost a modularitu jednotek v praxi. Jsme kredibilním členem NATO. Naše schopnosti deklarují funkčnost principu Aliance - jeden za všechny, všichni za jednoho," komentoval nasazení českých vojáků v Pobaltí generál Opata.
Autor: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

Kauza koronavirus a selhání českých novinářů. Za prázdné regály mohou média

Role médií je v zásadě trojí: informovat, vzdělávat, bavit. Každé z médií dává podle svého zaměření logicky důraz na něco jiného a nelze jim to vyčítat. Rozhodně ale není v popisu práce novinářů šířit paniku a na rozdmýcháváni lidského strachu ...

Komise pro spravedlivé důchody jednala o parametrech důchodové reformy

Komise pro spravedlivé důchody na svém únorovém zasedání v pátek 28. února jednala o možných parametrických nastaveních důchodové reformy. MPSV komisi ...

ODS: Proti internetovým predátorům musíme bojovat. Máme konkrétní návrhy

Občanští demokraté na tiskové konferenci představili návrh na zpřísnění trestů pro internetové predátory a představili také preventivní programy, kter ...

Vichřice Sabine a Julie způsobily škodu za 400 milionů korun, nejvíce na jihu Čech a na Vysočině

V porostech spravovaných Lesy ČR zasáhly vichřice Sabine a Julie asi 1 350 tisíc metrů krychlových dřeva. Nejvíce stromů zlomily nebo vyvrátily na jih ...

Koronavirus léčit neumíme, ale prevence je lepší než panika

Nový koronavirus Covid-19 se rychle rozšířil z Číny až do Evropy a už je blízko českých hranic. Z onemocnění, které se projevuje kašlem, horečkou a dý ...

DoporučujemePátek 28.2.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.