InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ondřej Dostál: Zdravotní pojišťovny ovládnou oligarchové a cizinci, navrhuje Sněmovna. Zákon zbaví seniory a zaměstnance práva volit

07.11.2019
Poslanci v prvním čtení schválili novelu zákona o zdravotních pojišťovnách z pera Ministerstva zdravotnictví, která zruší právo pojištěnců volit do orgánů zdravotních pojišťoven. Právo volit a tedy ovládat zaměstnanecké zdravotní pojišťovny mají podle této novely získat oligarchové, zahraniční finanční skupiny a manažeři polostátních podniků. Občané ztratí další díl kontroly nad miliardami, které do zdravotnictví povinně platí. Od vzoru prvorepublikových či rakousko-německých zdravotních pojišťoven, převzatého po Listopadu, se posuneme kamsi na Slovensko po kauze Gorila. Zajímavý dárek k výročí revoluce.
Ilustrační snímek | Foto: Poslanecká sněmovna PČR
"Klidně si kandiduj, ale velcí kluci si zvolí koho chtějí"
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nový volební systém bude transparentnější a výrazně spravedlivější. To je lež. Novela sice umožňuje kandidovat skoro každému - stačí podpora 50 podpisů - ale pojištěnce zcela zbavuje veledůležitého práva volit. Volit budou moci nově výhradně podniky, které odvedly samy nebo společně s jinými aspoň 0,4% celkového příjmu pojišťovny. To je mnohamilionová částka, volební právo se tak bude týkat jen podniků s tisíci zaměstnanci.

Pozor - to neznamená, že by volili tito zaměstnanci. Novela je napsaná tak, že volit budou manažeři těchto podniků. Zaměstnance vidí pan ministr jako pouhé "wage-slaves", kteří si mají nechat strhnout ze mzdy peníze na zdravsoc a nepátrat, co se s nimi stane.

Nejtlustší kapři budou volit porybného
Pro pojištěnce i pacienty je životně důležité vědět, kdo získá skrz volby nově kontrolu nad jednotlivými pojišťovnami - výsledek voleb ovlivní, kterým lékařům dá pojišťovna smlouvu, kterým nemocnicím zaplatí dobře nebo špatně, jak ochotně schválí pacientovi nákladný lék. Ministerstvo důsledně odmítá sdělit, které konkrétní podniky podle návrhu zákona dosáhnou na právo volit, prý to ani neví; to je buď lež nebo velká ostuda.

Podle informací od některých pojišťoven, které na žádost sdělily objemy odvodů, lze říci, že volit do našich pojišťoven budou v zásadě tři skupiny:

1. "Cizáci" - velcí zaměstnavatelé typu bank, telefonních operátorů nebo obchodních řetězců, vlastnění veskrze ze zahraničí. Vzniká otázka, proč by měli namísto českých občanů-zaměstnanců o českých veřejných penězích, určených na léčbu českých pacientů, rozhodovat bankéři a manažeři z Londýna či z Bruselu. Alespoň ale nebudou v konfliktu zájmů jako další dvě skupiny.

2. "Oligarchové" - velcí zaměstnavatelé typu hutí, oceláren a v neposlední řadě Agrofertu. Problém je, že tyto podniky jsou majetkově propojeny s poskytovateli péče, takže skrz pojišťovny by hradily péči "sami sobě" - v případě oceláře Chrenka jde o řetězec nemocnic AGEL, v případě premiéra Babiše jde o síť klinik reprodukční medicíny a dalších zdravotnických zařízení. To je nežádoucí posun směrem k "slovenskej reformě", kde ta samá finanční skupina kontroluje jak významnou zdravotní pojišťovnu, tak poskytovatele péče.

3. Stát a státní podniky - jde o zaměstnavatele typu České pošty, policie nebo armády. Problém je, že manažeři těchto institucí nemají přímý zájem na provozu pojišťoven, takže buď právo volby nevyužijí, nebo volební právo do pojišťoven "prodají" za něco jiného po dohodě s resortními ministry. Zde pozor - významným zaměstnavatelem jsou také státní nemocnice (Motol, VFN, FN Brno), jejichž ředitelé mají na volbách do pojišťoven enormní zájem. Kapři si zvolí porybného.

Než toto, snad raději zaměstnanecké zdravotní pojišťovny spojme s VZP, jejíž Správní rada je nominována Vládou a Parlamentem. To sice není ideální, ale uspoří se na provozu a občanům zůstane skrz Parlament nad penězi ze zdravotního pojištění aspoň nepřímá kontrola.

Autor: JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D

Další články z rubriky Domácí

Pirát Jan Lipavský: Státní miliardová pomoc Smartwings je netransparentní. Míří peníze do daňového ráje?

Pirát Jan Lipavský: Požádal jsem vicepremiéra Karla Havlíčka o vysvětlení ke kauze státní záchrany soukromé aerolinky Smartwings. Havlíček totiž zahájil zcela netransparentní proces s 2,5 miliardami korun z kapes daňových poplatníků. Právě tolik by ...

Do konce června bude možné na pobočkách České pošty vybrat důchod podle upravených pravidel

Česká pošta a Česká správa sociálního zabezpečení dočasně upravily podmínky pro ověřování totožnosti příjemců důchodů na poštách. Do konce června bude ...

Sněmovna v prvním čtení schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Návrh Ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z celkové kupní ceny dne 27. května 2020 prošel Sněmovnou v prvním čte ...

Obchodníci stále zneužívají virové epidemie při prodeji doplňků stravy na internetu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila od počátku nouzového stavu 39 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření onemocnění COVI ...

Nakládané houby od švédského výrobce jsou jedovaté, zjistila inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v potravině "Murklor - sterilovaní smrži, 200g" přítomnost houby "ucháč obecný" (Gyromitra ...

DoporučujemePátek 29.5.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.