InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Koktejl

Před 76 lety osvobozovali Kyjev i českoslovenští vojáci, vzpomínali také na boje na pravobřežní Ukrajině

07.11.2019
Dvě desítky válečných veteránů ve středu 6.11. dorazily do hlavního sálu ministerstva obrany na Valech, aby si připomněly 76. výročí bojů o Kyjev a pravobřežní Ukrajinu. Přítomné pozdravil ředitel odboru pro válečné veterány plukovník generálního štábu Eduard Stehlík a ředitel sekce rozvoje sil MO generálmajor Ivo Střecha.
Foto: Armáda ČR ( CC BY-NC-SA 3.0 CZ)
"Chtěl bych zdůraznit zejména to, že z této a dalších podobných bitev se rodily slavné vojenské tradice. Armáda České republiky se hrdě hlásí k historickému odkazu svých předchůdců a její příslušníci nezapomínají na bojující a padlé v boji za svobodu a demokracii," řekl ve svém projevu generálmajor Ivo Střecha, který při této příležitosti poděkoval všem, kdo bojovali v řadách československé armády a přispěli tak k osvobození celé Evropy od nacismu.

"Jestliže se po listopadu 1989 oprávněně do našich dějin vrátili hrdinové západní fronty, tak nás ale nic neopravňovalo k tomu, abychom zapomněli na frontu východní. Protože ti vojáci bojovali na východní frontě za samostatné, svobodné a demokratické Československo stejně jako jejich kamarádi na západě. Nikdo tehdy mezi nimi nečinil rozdíly," uvedl plukovník gšt. Eduard Stehlík a přitom kvitoval, že díky Československé obci legionářské se boj o Kyjev i další působení československých vojáků na východní frontě podařilo podrobně zachytit v knižní podobě. Právě před měsícem vyšla pod titulem "Československé vojenské jednotky na východě", kterou sepsali historici Miroslav Brož a Milan Kopecký.

Dnešní vzpomínky se účastnili zástupci Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení čs. zahraničních letců - východ a Společnosti gen. Miloslava Rastislava Štefánika a další představitelé armády.

- Bitva o Kyjev se uskutečnila od 3. do 6. listopadu 1943. Zapojila se do ní také 1. československá samostatná brigáda, které velel generál (tehdy ještě plukovník) Ludvík Svoboda.
- Brigádu tehdy tvořilo 105 důstojníků, 27 rotmistrů, 869 poddůstojníků, 2134 vojínů, 174 příslušníků Rudé armády - celkem 3309 mužů.
- Při osvobozování Kyjeva způsobili Čechoslováci Němcům ztrátu kolem 630 mrtvých a raněných. Sami přišli o 30 vojáků, 77 bylo raněných a 9 nezvěstných.
- Po bojích u Kyjeva se čs. vojáci zapojili do Žitomirsko-berdičevská operace, v rámci které se na konci roku 1943 pokusili o útok směrem na Bílou Cerkev.
- Významný je náš příspěvek také v Korsuň-ševčenkovské operaci, když se v lednu a únoru 1944 podíleli na likvidaci obklíčených německých jednotek.
- Za dobu, kdy se čs. brigáda nacházela na frontě - od 30. září 1943 do 19. března 1944, zaznamenala ztrátu 283 padlých, 586 raněných a 101 nezvěstných.

Autor: Viktor Meca, Armáda ČR

Další články z rubriky Koktejl

Chcete nosit modrý baret? Základem je fyzická zdatnost, flexibilita a jazykové schopnosti

Přednášky, vyjednávání, eskalace násilí i zajetí. Kurz pro vojenské pozorovatele ve Vyškově úspěšně absolvovalo jedenáct příslušníků z různých složek Armády ČR. Mohou působit v mírových silách pod vedením Organizace spojených národů (OSN) například ...

Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě. Ohrožuje je cílené odvodňování

Na 12 polních mokřadech jižní Moravy zaznamenali ornitologové právě probíhající hnízdění kriticky ohroženého vodouše rudonohého. Periodicky zaplavovan ...

Narůstající letní teploty nutí Čechy jednat. Až 42 % domácností uvažuje o pořízení klimatizace

Průzkum společnosti Energie ČS, který pro ni realizovala agentura Foresite Marketing, se zaměřil mimo jiné na to, jaké technologie lidé používají v do ...

Jiřičky, Ptáci roku 2020, jsou zpátky doma. Nechte je u sebe hnízdit, vyzývají ornitologové veřejnost

Veselé švitoření jiřiček obecných se ozývá v českých městech a vesnicích už několik týdnů. Prvního navrátilce ornitologové zaznamenali 24. března. Čes ...

Nová známka Europa: Poštovní cesty nahlíží do historie

Tématem nové příležitostné písmenové poštovní známky, kterou Česká pošta uvádí do prodeje ve středu 22. dubna 2020, jsou poštovní cesty. Jako společné ...

DoporučujemeÚterý 2.6.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.