InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Která auta kupují Češi nejradši? Na prvním místě se stále drží Škoda

06.11.2019
V loňském roce se oproti minulým letům prodalo méně aut. Škoda si stále ponechává své prvenství, a to i přesto, že i její prodeje mírně klesly. Jaká další auta Češi kupují nejvíce? A jsou na tom lépe ojeté vozy nebo ty nové?
Ilustrační snímek | Foto: evisions.cz
Prodeje jdou dolů
Rok 2017 byl v prodeji aut rekordní. Celkově se tehdy prodalo přes 270 tisíc aut. V loňském roce 2018 byly prodeje o 10 tisíc vozů nižší, než v roce 2017. Prodeje zkomplikovala i nová regulace ze strany EU (emisní norma Euro 6c), v jejímž důsledku museli výrobci přejít na nové měření emisí WLTP. Kvůli zavedené regulaci se tak mnohé modely aut nedostaly na trh. Dnes se odhaduje, že počet registrovaných aut bude v letošním roce kolem 250 tisíc vozů.

Kdo má na trhu největší podíl?
Na automobilovém trhu se Škoda stále drží na prvním místě. Za první polovinu tohoto roku bylo vozů této značky registrováno 44 090 aut. To představuje téměř 35% podíl na trhu. Za ní jsou značky jako Volkswagen, Dacia nebo Hyundai. Volkswagenu klesl za první pololetí podíl na trhu až o 21,5 %. To je způsobeno i poklesem v prodeji klíčových modelů jako VW Passat, který čeká na modernizaci a VW Golf, který má být předveden v nové generaci.

Jak jsou na tom luxusnější značky?
Značky jako BMW, Mercedes nebo Audi na tom v prodejích nejsou o nic lépe. Mercedes je na 10. příčce a jeho pokles činí 8,4 %. BMW zaujalo 13. místo a Audi dokonce až 17. místo. Roli zde ale může hrát i pořizovací cena vozu a vyšší cena povinného ručení, která se u luxusních vozů pohybuje někdy i v desetitisících korun, zejména pro novější modely to pak může i být i více.

Jak jsou na tom nejoblíbenější modely?
Co se týče modelů jednotlivých značek, tak prvních 5 příček obsadily modely značky Škoda. Konkrétně jde o modely Octavia, Fabia, Rapid, Karoq a Kodiaq. Ze všech těchto modelů zaznamenala meziroční nárůst jen Škoda Karoq, a to o celých 35 %. Nárůst je i u modelu Dacia Duster, celkově o téměř 24 %. V první desítce modelů aut se drží Hyundai i30, Škoda Superb, Dacia Dokker a Renault Clio. Na 16. místo se dostala i nová Škoda Scala, která se začala prodávat teprve v loňském roce. Letos si ji registrovalo 1 700 řidičů.

Kupují se více nová auta nebo ojetá?
Jestli se chystáte koupit auto, určitě jste přemýšleli nad tím, zda koupíte ojeté nebo raději investujete do nového. S pořízením auta, ať už ojetého nebo nového, ale souvisí i další náklady, například na povinné ručení nebo havarijní pojištění, a to nemluvíme o cenách pohonných hmot. Přesto ale v posledních letech rostou registrace nových vozů. Od roku 2016 bylo každoročně registrováno téměř o třetinu nových vozů více.

Autor: Marek Foršt

Další články z rubriky Ekonomika

ODS: Závádění systému přenesené daňové povinnosti u DPH je dalším fiaskem Andreje Babiše

Ministři financí zemí EU schválili na konci minulého týdne výjimku pro Českou republiku, která umožní zavedení tzv. reverse charge, tedy systému přenesené daňové povinnosti u DPH. Z vlajkové lodi programu ANO pro boj s daňovými úniky se však stalo ...

Rozpočet na budování dopravní infrastruktury ve výši 101 miliard korun je letos historicky nejvyšší

Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se letos velmi dobře daří čerpat naplánovaný rozpočet. ...

Inspektoři obchodní inspekce zajistili ve 3. čtvrtletí padělky za 24 milionů korun

Kontroly, jejichž cílem je zajistit padělky nejrůznějšího spotřebního zboží, nabízené spotřebitelům na českém trhu, pokračovaly také ve 3. čtvrtletí r ...

České faktury se proplácejí rychleji než britské, švýcarské nebo rakouské

V České republice se pohledávky v řádném termínu bez zbytečných průtahů naplňují téměř ve dvou třetinách případů. České faktury se tak proplácejí rych ...

Antimonopolní úřad potvrdil osmimilionovou pokutu pro ubytovací server Booking.com

PRAHA- Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl svým pravomocným rozhodnutím rozklad společnosti Booking.com B.V. a potvrdil t ...

DoporučujemePondělí 18.11.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »