InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Srovnání kurzů směnáren na letištích. Nejdražší Milán, Praha srovnatelná s Římem a Frankfurtem

08.10.2019
Vyměnit si peníze na Letišti Václava Havla je v porovnání s jinými evropskými letišti výhodnější, než se může zdát. Praha se s kurzem může srovnávat s Manchesterem, Římem nebo Frankfurtem.
Foto: abbba.cz
Podle veřejně dostupných informací o kurzech směnáren vyplývá, že jen osm z celkem 27 vybraných směnáren na evropských letištích mělo výměnu bez poplatku. A právě směnárna Interchange na pražském letišti se řadí mezi ně.

Nejdražší Milán, v Praze jako v Manchesteru
Efektivní kupní marže, která se skládá z marže a poplatku, je u pražského letiště 29,5 procenta. S obdobnou marží fungují směnárny na letištích v Manchesteru (29,05 %), East Midlands (29,05 %), Římě (28,2 %) nebo Frankfurtu (27,04 %).

Naopak mezi dražší letiště patří Vídeň (32 %), Londýn - Stansted (32,75 %), Benátky (34,39 %) a bezkonkurenčně nejdražší je pak Milán (39,9 %). Jedná se o porovnání napříč všemi provozovateli směnáren. Například směnárna Interchange na varšavském letišti patří mezi tři nejlevnější vůbec. Srovnávat ale tyto kurzy s oficiálním kurzem České národní banky (ČNB) je podle odborníků nesmysl.

"Kurz každé směnárny se vždy v první řadě odvíjí od nákladů na provoz, přičemž nejnákladnější položkou je pronájem prostor. Porovnávat kurz na letištní směnárně s kurzem ČNB je jako porovnávat cenu za půllitr piva v letištní restauraci s doporučenou maloobchodní cenou od pivovaru," tvrdí Marek Nácovský, výkonný ředitel společnosti Interchange pro Českou republiku.

Kurz jako v ČNB při rezervaci přes internet
Cesta, jak se dostat k výhodnějšímu kurzu, je však velmi jednoduchá. Přes oficiální stránky Interchange nebo přes oficiální stránky pražského letiště si lze jednoduše domluvit směnu online.

Společnost Interchange zde nabízí nejlepší možný kurz, který je srovnatelný s nejlepšími nabídkami na trhu a blíží se kurzu ČNB. "Směnou online se nám náklady snižují, protože dopředu víme, s jakou hotovostí můžeme pracovat, a ušetříme za dodání hotovosti na pobočku, proto si můžeme dovolit nabídnout lepší kurz," vysvětluje Marek Nácovský.

Přesto kurz, na který ČNB odkazuje, nemůže být brán jako reálný indikátor. ČNB uvádí buď kurz devizového trhu, dle kterého probíhá účetní přepočet v případě oceňování či účetních operací, nebo obchodní kurzy, které jsou platné pro její zákazníky, tedy státní instituce. Každopádně ani v jednom případě není kurz pro zákazníka komerčních bank či směnáren směrodatný, protože jej ČNB fyzickým nebo soukromým právnickým osobám neposkytuje. "Nemůže se jednat o kurz, který by mohl být jakkoli doporučován. Obdobně jako v jiných případech na trhu je tedy třeba se orientovat cestou porovnávání konkurenčních nabídek," doplňuje Marek Nácovský.

Jak vypadá směnárna budoucnosti?
Online rezervace je moderní směr výměny peněz, kterou Interchange podporuje. I přesto, že tento produkt pro společnost není výdělečný. "Směnárna budoucnosti by se rozhodně měla soustředit na prodej valut online, což nám bohužel česká legislativa zatím umožňuje jen zčásti. Stále totiž musí klienti uhradit částku za objednané valuty v hotovosti. Například ve Velké Británii si můžete koupit valuty online a zaplatit bezhotovostně, například platební kartou nebo převodem, a valuty si již jen vyzvednout nebo nechat doručit," dodává Marek Nácovský.


Autor: Jiří Böhm

Další články z rubriky Magazín

Průběh finanční půjčky - kde to začíná a kde to končí

Teorii okolo finančních půjček už asi většina z vás zná, ale pořád jsme si ještě neřekli, jak že to vlastně takové vyřízení půjčky probíhá. Opět se však tento proces liší, a to jak mezi bankovními a nebankovními půjčkami tak u půjček prostřednictvím ...

Lékařům se podařilo zachytit čtyři pacienty se vzácným a smrtelným onemocněním plic

Chůzi po zmrzlém sněhu připomíná při poslechu dech čtyř pacientů, u kterých lékaři našli idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Mohou jim teď nasadit mode ...

Jak se vyhnout bolavým zádům při dlouhodobém sezení u počítače

Kancelářská práce se může na první pohled zdát jako něco pohodlného a nepříliš rizikového ve srovnání s manuálním zaměstnáním. Opak však může být prav ...

Škoda Scala je ideálním rodinným vozidlem

Mladoboleslavská automobilka Škoda patří k nejvýznamnějším společnostem na území České republiky. Ačkoli už nějakou dobu spadá pod německý koncern Vol ...

Agresivita sehrává svou negativní roli až ve 40 procentech smrtelných dopravních nehod

Stres v osobním životě či zaměstnání v kombinaci se současným hektickým životním stylem se ve stále větší míře promítají v chování některých jedinců n ...

DoporučujemeČtvrtek 20.2.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.