InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Hospodářská komora začala vydávat palubní jednotky v novém satelitním mýtném systému

23.09.2019
Hospodářská komora začne registrovat vozidla a vydávat palubní jednotky v novém satelitním mýtném systému v pondělí 23. září. K bezproblémovému přechodu na nové mýto vybavila svých 15 vybraných kontaktních míst v zemi technickým zařízením pro komunikační infrastrukturu provozovatele mýtného systému a naskladnila pro podnikatele a řidiče prvních 3400 palubních jednotek. Nejen českým, ale i zahraničním podnikatelům a řidičům pomůže vyřešit i řadu formalit, se kterými se budou muset vypořádat v praxi při úhradě kauce nebo při montáži palubní jednotky do vozidla.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Předregistrace do nového mýtného systému začne v neděli 22. září na vybraných čerpacích stanicích a 23. září na 15 kontaktních místech Hospodářské komory ve všech krajích ČR. Aby podnikatelé nemuseli čekat na přepážkách kontaktních míst na registraci vozidla a vydání palubních jednotek, spustila také vlastní rezervační systém. V něm si dopravci termín své návštěvy kontaktního místa můžou předem rezervovat přes internet.

Podnikatele a řidiče bude v kontaktních místech Hospodářské komory obsluhovat přes sto nově proškolených pracovníků. Ti budou evidovat vozidla na základě technických průkazů nebo osvědčení o registraci vozidla a vydávat jim nové palubní jednotky, kterými vozidla nad 3,5 tuny budou muset být na českých dálnicích a vybraných úsecích silnic první třídy od prosince vybavena.

Pracoviště v regionech se zaměří i na zahraniční dopravce, kteří si budou muset vyzvednout přibližně 70 % ze 450 tisíc palubních jednotek. Proto např. z kontaktního místa v Karlových Varech informační leták o novém mýtu určený německým dopravcům zamíří také do německých obchodních a průmyslových komor. Hospodářská komora předpokládá, že v Ostravě bude registrovat vozidla z Litvy, v Brně především rumunské dopravce.

Pracovníci Hospodářských komor podnikatelům a řidičům pomůžou už při samotné registraci vyřešit i další formality, kterými se budou muset zabývat při montáži palubní jednotky do vozidla. Stejně jako dnes budou palubní jednotky instalovány na vnitřní straně předního skla, v dolní oblasti mezi sloupkem řízení a středem vozidla, přičemž nesmí být zakryté stěrači v parkovací poloze nebo jinými předměty (např. nálepkami), a zároveň nesmí omezovat zorné pole řidiče během jízdy. Palubní jednotka nesmí být namontována v oblasti odkládacích přihrádek nebo pohyblivých částí, např. krytů airbagů.

Aby řidiči mohli v kabině vozidla používat palubní jednotku a zároveň například mobilní telefon nebo navigaci, budou potřebovat speciální rozdvojku pro autozásuvky. Tu si podnikatelé budou moct pořídit rovnou při samotné registraci vozidla u Hospodářské komory, stejně jako kabel k napojení jednotky přímo na elektrický rozvod vozidla. Nebudou tak muset shánět takové příslušenství ještě v elektro obchodech.

Placení mýtného bude probíhat stejně jako doposud - předem, nebo v režimu následného placení. Mýto bude možné platit pouze v Kč, jak v hotovosti a bankovním převodem, tak platebními nebo tankovacími kartami. Kauci za palubní jednotku ve výši 2 468 Kč ale nebude možné hradit tzv. bankovní zárukou.

Hospodářská komora proto v průběhu října začne vydávat novou mýtnou kartu nazvanou PROFIT KARTA. Podnikatelům umožní místo bankovní záruky uhradit kauci na místě, zároveň platit mýto bezhotovostně a na souhrnnou fakturu za všechna vozidla až za ujeté kilometry.

Kontaktní místo Hospodářské komory v pražském Florentinu se také stalo pilotním pracovištěm, na kterém zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic a nového provozovatele mýtného systému CzechToll v minulých dnech úspěšně otestovali připravenost a funkčnost mýtného systému, a to včetně registrace vozidel k satelitnímu mýtu, procesu aktivace a vydání palubní jednotky a odesílání dat o pohybu vozidla v reálném provozu na českých dálnicích.
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další články z rubriky Domácí

Vlaky RegioJet budou jezdit do Chorvatska za šest set korun

V úterý 9. června zahájí RegioJet prodej jízdenek na své vlakové spoje z České republiky a Slovenska do chorvatské Rijeky a slovinské Lublaně. Ceny jízdenek budou výjimečně nízké - za jednosměrnou jízdenku včetně rezervace pro cestu ve voze se ...

S nádorem mozku se vloni léčilo 3512 klientů VZP

Vloni se léčilo s nádorem mozku 3 512 klientů VZP. Pojišťovna na jejich léčbu vydala přes 232 milionů Kč. Za poslední 3 roky počet klientů VZP s nádor ...

Na životní prostředí je třeba myslet nejen 5. června, připomíná ombudsman Stanislav Křeček

V posledních šesti letech se ombudsman zabýval více než 4500 podnětů, které se ve větší či menší míře týkaly životního prostředí, ať už šlo o stavební ...

Náměstkyní ministra zahraničních věcí se stane Michaela Marksová Tominová

Ministerstvo zahraničních věcí ČR obsadí od 15. června volný post druhého politického náměstka. Novou náměstkyní se stane Michaela Marksová Tominová, ...

Poslanecká sněmovna podpořila návrh zákona o kompenzacích pro všechny poskytovatele zdravotních služeb

Návrh zákona o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby, který zohledňuje dopady epidemie covid-19, dnes v Poslanecké sněmovně dostal ...

DoporučujemeSobota 6.6.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.