InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Hospodářská komora začala vydávat palubní jednotky v novém satelitním mýtném systému

23.09.2019
Hospodářská komora začne registrovat vozidla a vydávat palubní jednotky v novém satelitním mýtném systému v pondělí 23. září. K bezproblémovému přechodu na nové mýto vybavila svých 15 vybraných kontaktních míst v zemi technickým zařízením pro komunikační infrastrukturu provozovatele mýtného systému a naskladnila pro podnikatele a řidiče prvních 3400 palubních jednotek. Nejen českým, ale i zahraničním podnikatelům a řidičům pomůže vyřešit i řadu formalit, se kterými se budou muset vypořádat v praxi při úhradě kauce nebo při montáži palubní jednotky do vozidla.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Předregistrace do nového mýtného systému začne v neděli 22. září na vybraných čerpacích stanicích a 23. září na 15 kontaktních místech Hospodářské komory ve všech krajích ČR. Aby podnikatelé nemuseli čekat na přepážkách kontaktních míst na registraci vozidla a vydání palubních jednotek, spustila také vlastní rezervační systém. V něm si dopravci termín své návštěvy kontaktního místa můžou předem rezervovat přes internet.

Podnikatele a řidiče bude v kontaktních místech Hospodářské komory obsluhovat přes sto nově proškolených pracovníků. Ti budou evidovat vozidla na základě technických průkazů nebo osvědčení o registraci vozidla a vydávat jim nové palubní jednotky, kterými vozidla nad 3,5 tuny budou muset být na českých dálnicích a vybraných úsecích silnic první třídy od prosince vybavena.

Pracoviště v regionech se zaměří i na zahraniční dopravce, kteří si budou muset vyzvednout přibližně 70 % ze 450 tisíc palubních jednotek. Proto např. z kontaktního místa v Karlových Varech informační leták o novém mýtu určený německým dopravcům zamíří také do německých obchodních a průmyslových komor. Hospodářská komora předpokládá, že v Ostravě bude registrovat vozidla z Litvy, v Brně především rumunské dopravce.

Pracovníci Hospodářských komor podnikatelům a řidičům pomůžou už při samotné registraci vyřešit i další formality, kterými se budou muset zabývat při montáži palubní jednotky do vozidla. Stejně jako dnes budou palubní jednotky instalovány na vnitřní straně předního skla, v dolní oblasti mezi sloupkem řízení a středem vozidla, přičemž nesmí být zakryté stěrači v parkovací poloze nebo jinými předměty (např. nálepkami), a zároveň nesmí omezovat zorné pole řidiče během jízdy. Palubní jednotka nesmí být namontována v oblasti odkládacích přihrádek nebo pohyblivých částí, např. krytů airbagů.

Aby řidiči mohli v kabině vozidla používat palubní jednotku a zároveň například mobilní telefon nebo navigaci, budou potřebovat speciální rozdvojku pro autozásuvky. Tu si podnikatelé budou moct pořídit rovnou při samotné registraci vozidla u Hospodářské komory, stejně jako kabel k napojení jednotky přímo na elektrický rozvod vozidla. Nebudou tak muset shánět takové příslušenství ještě v elektro obchodech.

Placení mýtného bude probíhat stejně jako doposud - předem, nebo v režimu následného placení. Mýto bude možné platit pouze v Kč, jak v hotovosti a bankovním převodem, tak platebními nebo tankovacími kartami. Kauci za palubní jednotku ve výši 2 468 Kč ale nebude možné hradit tzv. bankovní zárukou.

Hospodářská komora proto v průběhu října začne vydávat novou mýtnou kartu nazvanou PROFIT KARTA. Podnikatelům umožní místo bankovní záruky uhradit kauci na místě, zároveň platit mýto bezhotovostně a na souhrnnou fakturu za všechna vozidla až za ujeté kilometry.

Kontaktní místo Hospodářské komory v pražském Florentinu se také stalo pilotním pracovištěm, na kterém zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic a nového provozovatele mýtného systému CzechToll v minulých dnech úspěšně otestovali připravenost a funkčnost mýtného systému, a to včetně registrace vozidel k satelitnímu mýtu, procesu aktivace a vydání palubní jednotky a odesílání dat o pohybu vozidla v reálném provozu na českých dálnicích.
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další články z rubriky Domácí

Správa železniční dopravní cesty do roku 2022 dokončí rekonstrukce více než osmdesáti nádražních budov

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) intenzivně připravuje rekonstrukce a opravy dalších výpravních budov po celé České republice. Stavební práce na minimálně šedesáti nádražních objektech přinesou zvýšení komfortu a kultury cestování včetně ...

Sypače již čekají na dálnicích na první sníh

Podle meteomodelů očekává Ředitelství silnic a dálnic první sněžení na dálnicích v tomto týdnu. Už nyní jsou na brněnské dálnici D1 u exitu 90 km u Hu ...

Kamiony mohou v prosinci kvůli mýtnému zablokovat hranice, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Společnost CzechToll dnes 12.11. představila veřejnosti výsledky dopravního modelu, který vyčíslil očekávané komplikace na hranicích České republiky p ...

Vláda koupí pro armádu od USA 12 vrtulníků za 14,6 miliardy

PRAHA - Ministr obrany Lubomír Metnar Dnes 12.11. předložil vládě České republiky materiál, v němž informoval o veřejné zakázce na pořízení 12 víceúč ...

Vláda schválila návrh novely zpřísňující dohled nad některými nebezpečnými látkami

PRAHA - Vláda Andreje Babiše na jednání v úterý 12. listopadu 2019 řešila čtveřici zákonů v oblasti odpadového hospodářství, rozhodla ale, že se k tét ...

DoporučujemePondělí 18.11.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.