InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Premiér Babiš se v Budapešti zúčastnil Demografického summitu a jednal s Viktorem Orbánem

05.09.2019
Předseda vlády Andrej Babiš ve středu 4. a ve čtvrtek 5. září 2019 navštívil Budapešť. Setkal se s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, zúčastnil se třetího ročníku Demografického summitu a navštívil setkání českých a maďarských partnerských měst a obcí. Na cestě předsedu vlády doprovodila místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.
Andrej Babiš - předseda vlády České republiky | Foto: Úřad vlády ČR
Návštěvu Budapešti zahájil Andrej Babiš večeří pořádanou maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Na setkání, kterého se zúčastnili také srbský prezident Alexandar Vučić a slovenský premiér Peter Pellegrini, bylo tématem především rozšiřování Evropské unie. "Rozšiřování jde pomalu. Vstup Srbska podporujeme. Má už splněných 19 z 35 přístupových kapitol. Mohl by přinést ekonomický růst regionu a další byznys pro celou Evropu a také pro naše firmy," vysvětlil Andrej Babiš.

Hlavním bodem programu předsedy vlády bylo vystoupení na třetím ročníku Demografického summitu. Ten má za cíl podpořit dialog o demografických změnách a aktuálních výzvách v oblasti rodinné politiky, především pak v otázkách nízké porodnosti a stárnutí populace. Předseda vlády ve svém projevu upozornil na problém stárnutí společnosti a úbytku dětí. Zároveň vyzdvihl míru porodnosti v České republice, která je v rámci V4 nejvyšší. Andrej Babiš též popsal důležité změny pro zastavení demografického vývoje. Jednou z nich je pomoc rodinách, které by chtěly mít tři a více dětí.

"Téma demografických změn není v současnosti natolik populární jako změny klimatu, ale důsledky nízké porodnosti a stárnutí populace mohou být pro náš dosavadní způsob života stejně závažné. Jsem proto nesmírně rád, že státy V4 si tuto časovanou bombu, která se naplno projeví až za několik desetiletí, uvědomují a chtějí ji aktivně řešit. Máme jedinečnou možnost ukázat, že Střední Evropa je prostorem, kde se dobře žije, je to bezpečný prostor a kde jsou ty nejlepší podmínky pro rodiny s dětmi. Česká republika se může v prostoru V4 pochlubit nejvyšším číslem, kterým je míra porodnosti 1,7 dítěte na ženu," uvedl předseda vlády.

Během následného pracovního oběda se premiér znovu setkal s Viktorem Orbánem a Alexandarem Vučićem. Spolu s nimi se zúčastnila také bulharská vicepremiérka Marijana Nikolova či bývalý australský předseda vlády Tony Abbott.

Poslední zastávkou Andreje Babiše a Aleny Schillerové bylo setkání starostů více než 45 českých a maďarských partnerských měst a obcí. Hlavním tématem setkání byl budoucí rozvoj vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností z úspěšných projektů, zaměřených především na mládež. Předseda vlády označil vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem za přátelské. Maďarsko patří mezi důležité obchodní partnery České republiky. Objem vzájemného obchodu v roce 2019 dosáhl rekordních 9 miliard eur.
Zdroj: Úřad vlády ČR

Další články z rubriky Domácí

Povinná maturita z matematiky zatím nebude, žáci budou moci volit mezi cizím jazykem a matematikou

Komentář Pirátů: Poslanecká sněmovna dnes 28.1. v prvním čtení podpořila vládní návrh na zachování možnosti volby mezi cizím jazykem a matematikou v rámci maturitní zkoušky. Piráti iniciovali návrh na zrušení povinné maturity z matematiky již v ...

ČNB vydává stříbrnou minci k 200. výročí narození Boženy Němcové

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové, jejímž autorem je mistr če ...

Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání

Lékárníci v posledních dnech zaznamenávají zvýšení zájem o roušky a antibakteriální gely. Jejich vyšší prodej však nemusí nutně souviset jen s koronav ...

Pátek 31. ledna je posledním dnem pro podání daňového přiznání

Letošní přiznání k dani z nemovitých věcí je potřeba podat nejpozději do pátku 31. ledna. Přiznání by neměli zapomenout podat zejména poplatníci, kteř ...

DoporučujemeStředa 29.1.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.