InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Češi by mohli Turkům dodat části válcoven a dokončit obří elektrárnu Soma

05.09.2019
Zástupci 40 českých firem, kteří ve středu v nočních hodinách přiletěli z podnikatelské mise organizované Hospodářskou komorou při příležitosti státní návštěvy předsedy vlády Andreje Babiše a místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v Turecké republice, do ČR přivezli příslib několika lukrativních zakázek. Mezi nimi např. dodávku částí dvou válcoven nebo možnost podílet se na dostavbě obří turecké elektrárny Soma.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
"Máme možnosti se podílet i na dokončení několika energetických celků v Turecku, například elektrárny Soma," potvrdil po několika jednáních během mise generální ředitel a jednatel společnosti VA TECH WABAG Brno Lubomír Němec.

Elektrárna byla postavena už v 80. letech a v současné době probíhá její revitalizace, modernizace a postupná obnova (např. vodní celky, turbíny a další komponenty), což skýtá obchodní příležitost právě pro české firmy. V minulosti se zde o zakázky na turbíny ucházela třeba Škoda Power.

Společnost VA TECH WABAG Brno se také podílela na výstavbě elektrárny Adularya jako dodavatel kompletní části vodních technologických systémů. "Premiér nás informoval o pozitivním vývoji dostavby elektrárny Adularya. Máme velký zájem se podílet na dokončení tohoto díla a finálním uvedení do provozu. Naděje na výstavbu a dokončení i tohoto díla tedy zůstává," uvedl.

Zastoupení v podnikatelské delegaci mají jak firmy zabývající se dodávkami energetických celků na klíč či komponent pro jadernou a klasickou energetiku, tak i společnosti působící v oblastech obranného průmyslu a bezpečnostní techniky. Do Turecka zamířili kupříkladu tradiční český výrobce lehkých bojových letounů, výrobce nákladních vozidel pro armádu, firma zabývající se výstavbou optických datových sítí pro armádu nebo ostravská firma zajišťující servis obslužné techniky pro všechna vojenská letiště v ČR.

Podnikatelskou delegaci tvořily také přední české strojírenské firmy. Například společnost VTK Special realizovala v Turecku dvě obchodní jednání. Díky těmto schůzkám má firma nakročeno k novým kontraktům. "První jednání proběhlo zhruba 60 km od Ankary, kde již máme potenciálního zákazníka, toto prostředí známe. Druhé naše jednání dnes proběhlo v Istanbulu, rovněž o dodání části válcovny," upřesnil ředitel VTK Special Josef Dufek. Firma je členem koncernu VÍTKOVICE HOLDING, a.s.

Češi zvali ale i turecké firmy do České republiky. Firma SP Group na této misi akcentovala dvě ze svých 60 firem. "První z nich je výstaviště v Letňanech a druhou pak můj řetězec hotelů. Co se týká turistiky, našli jsme spoustu partnerů a zájmů, protože turistika je dnes na vzestupu a lidé chtějí cestovat. Dobrou možností je například i to, aby se turečtí turisté přijeli vykoupat k nám do Aquaparku v Čestlicích," poznamenal předseda představenstva Pavel Sehnal s tím, že příležitostí pro PVA Letňany, která pořádá 50 veletrhů ročně, je, aby se tu prezentovaly také turecké firmy, které chtějí proniknout na zahraniční trhy. "Měl jsem proto mnoho jednání s místními výrobci nábytku, ocelových konstrukcí, společnostmi pro rezidenční výstavbu i výrobci zařízení pro nemocnice," dodal.

Hospodářská komora České republiky v Turecku organizovala mj. dvě podnikatelská fóra, v Ankaře a Istanbulu. Firmy oceňují ale také třeba jednání k obrannému systému Turecka, které se uskutečnilo na SSB (Presidency of Defence Industries). "Dozvěděli jsme se o dalších projektech, které se tady v Turecku chystají, informovali jsme o naší dosavadní spolupráci s tureckými partnery a otevřeli jsme další možné projekty, na kterých bychom chtěli spolupracovat," uvedl místopředseda představenstva a ředitel obchodu a marketingu Tatra Trucks Petr Hendrych.
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Pracovní trh loni potvrzoval ekonomickou konjunkturu

Trh práce v roce 2018 odpovídal vrcholné fázi hospodářského cyklu. Obecná míra nezaměstnanosti přepisovala historické hodnoty a totéž platilo o nabídce volných pracovních míst. Silná poptávka po pracovnících vedla k dynamickému mzdovému růstu a ...

Home-office a práce odkudkoliv se brzy stane běžnou záležitostí, předpovídají odborníci

Jakkoliv se české firmy prozatím konceptu home-office a práce odkudkoliv poměrně brání, odborníci z oblasti businessu předpovídají, že se vzdálená prá ...

Srbská republika jako kandidát do EU bude potřebovat mohutně investovat. České firmy mohou významně pomoci

S tím, jak se bude rozšiřovat čerpání prostředků z předvstupní pomoci EU, poroste i objem investic srbské státní správy do rozvoje země. Na něm by se ...

Svaz průmyslu: Minimální mzda pro 2020 by měla růst nejvýše o 700 korun

"Minimální mzda pro rok 2020 by se měla zvýšit maximálně o 700 korun na 14 050 korun. Toto zvýšení odpovídá odhadovanému růstu ekonomiky a inflace za ...

Škodovka zahájila výrobu komponentů pro elektrická vozidla koncernu Volkswagen

ŠKODA AUTO ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila první sériové komponenty pro elektrické automobily koncernu Volkswagen. ŠKODA zd ...

DoporučujemeNeděle 15.9.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »