InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Koktejl

Stříbrná mince připomene 100. výročí zahájení vydávání československých platidel

07.07.2019
Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu, která připomíná 100. výročí první emise definitivních československých platidel, které postupně nahradily tzv. prozatímní státovky, tedy kolkované bankovky Rakousko-uherské banky. Pamětní mince je k dispozici od středy 3. července 2019.
Foto: ČNB
Pětisetkoruna, emitovaná téměř přesně 100 let po vydání první stokorunové státovky, je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Celkem 16 400 mincí bude k dispozici ve dvou provedeních - 5 500 kusů v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou a dalších 10 900 kusů ve špičkové (proof) kvalitě ve vysoce leštěném provedení, s matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Takzvaná první emise československých státovek měla za cíl postupně nahradit rakousko-uherské bankovky okolkované v březnu 1919. Zákon o zavedení československých platidel začal platit v dubnu 1919, státovky se fyzicky dostávaly do oběhu až o několik měsíců později. Jako první byla uvedena 7. července 1919 československá státovka s nominální hodnotou 100 Kč, jejíž vzhled vytvořil Alfons Mucha. Postupně bylo přidáno dalších osm nominálních hodnot.

Na lícní straně stříbrné pětisetkoruny je motiv z rubové strany první československé stokorunové státovky vzoru 1919. Umístěn je zde také text ČESKÁ REPUBLIKA, označení nominální hodnoty mince a značka České mincovny, která mince pro ČNB vyrazila.

Na rubové straně stříbrné mince je ztvárněn opět motiv z první československé stokorunové státovky vzoru 1919, tentokrát vybraný z její lícní strany. Ve spodní části mincovního pole je ve třech řádcích umístěný text ČESKOSLOVENSKÁ PLATIDLA 1919-2019 a iniciály autora mince, medailéra Luboše Charváta.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Stříbrná pětisetkoruna ke 100. výročí československých platidel je posledním numismatickým počinem České národní banky k letošnímu 100. výročí trvání česko-slovenské měny. Od začátku letošního roku již byly postupně emitovány: trojice příležitostných oběžných dvacetikorun s portréty Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila (30. ledna 2019), oběžná stokoruna s přítiskem loga oslav 100. výročí (30. ledna 2019), historicky první pamětní bankovka (31. ledna 2019), zlatá mince připomínající kolkování rakousko-uherských bankovek (5. března 2019) a pamětní bimetalová mince k zavedení československé koruny jako peněžní jednotky nového státu (10. dubna 2019).

Pamětní stříbrné mince s nominální hodnotou 500 Kč vydává Česká národní banka jednou ročně. Mince s motivem československých platidel je v pořadí čtvrtou pamětní stříbrnou pětisetkorunou z emisního plánu ČNB na léta 2016-2020. Další emisí z této série bude stříbrná mince připomínající 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky, která je plánována na 26. února 2020.
Autor: Petra Vodstrčilová, ČNB

Další články z rubriky Koktejl

AV ČR: Vědci řeší miliardy let starou záhadu regulace fotosyntézy u bakterií

Bakterie v chladném polárním potoce získávají energii ze světla. Odborníci ale zatím nedokázali odhalit, jak jejich fotosyntéza vlastně funguje. Miliardy let starou záhadu se proto s pomocí molekulárních metod snaží rozluštit čeští vědci. Objev by ...

Kdy letos nastane letní čas ?

Letní čas, známý také jako letní časový posun, je praxí, která se každoročně opakuje v mnoha zemích světa, včetně České republiky. Tento časový posun ...

Poznejte rozkoš erotické masáže

Erotika je nedílnou součástí našeho života a uspokojení nám přináší příjemné pocity. Nemusíte tyto intimní slasti sdílet pouze s partnerem. Ať už jste ...

Aukro: Sběratelské vášně v únoru neznaly hranic

Sběratelé zažili v únoru hody. Na Aukru se prali o 2 300 let starou zlatou minci, moskvič, kterým jezdila VB či parádní funkční špindlovky s precizně ...

AV ČR: Páření termitů před 40 miliony lety se uchovalo v jantaru

Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. K dekódování vš ...

Doporučujeme



Pátek 29.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »