InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Novým předsedou Evropského parlamentu se stal David Sassoli, Zahradil skončil druhý

03.07.2019
Evropský parlament si ve středu 3.7. zvolil za svého předsedu Davida Sassoliho. Poslanci mu odevzdali 345 z 667 platných hlasů. Funkční období nového předsedy EP je dva a půl roku.
David Sassoli | Foto: EP
David-Maria Sassoli, který se narodil 30. května 1956 ve Florencii, je poslancem Evropského parlamentu od roku 2009. V evropských volbách kandidoval za italskou Demokratickou stranu (S&D). V čele Evropského parlamentu setrvá do ledna 2022, kdy si plénum zvolí nové předsednictvo.

Nový předseda Evropského parlamentu ve svém inauguračním projevu poděkoval poslancům za projevenou důvěru a následně prohlásil: "V těchto měsících příliš mnoho lidí podněcovalo rozdíly a konflikty, o kterých jsme si mysleli, že jsou už jen smutnou připomínkou naší historie. Občané nám na druhé straně ukázali, že stále věří v tento výjimečný evropský projekt, který jako jediný dokáže poskytnout odpovědi na globální výzvy, které před námi stojí."

"Musíme mít sílu obnovit náš integrační proces, změnit naši Unii, aby byla schopna lépe reagovat na potřeby našich občanů a poskytnout skutečné odpovědi na jejich obavy, na jejich rostoucí pocit beznaděje," dodal nový předseda EP.

David Sassoli také představil priority, na které by se měl parlament v následujících letech zaměřit. "Procházíme dramatickými změnami, mezi které patří nezaměstnanost mladých, migrace, změny klimatu, digitální revoluce či nová rovnováha moci ve světě, a ty vyžadují nové myšlenky a odvahu," uvedl.

Výsledky volby předsedy EP
David-Maria Sassoli byl za předsedu EP zvolen ve druhém kole hlasování.
Výsledky jednotlivých hlasování jsou k dispozici níže:

1.kolo hlasování:
Odevzdané hlasy: 735
Prázdné nebo neplatné hlasovací lístky: 73
Platné odevzdané hlasy: 662
Absolutní většina platných odevzdaných hlasů: 332

Výsledek:
Předseda EP nebyl zvolen
Ska KELLEROVÁ (Zelení/EFA, DE) 133
Sira REGOVÁ (GUE/NGL, ES) 42
David SASSOLI (S&D, IT) 325
Jan ZAHRADIL (ECR, CZ) 162

2.kolo hlasování:
Odevzdané hlasy: 704
Prázdné nebo chybně označené hlasovací lístky: 37
Platné odevzdané hlasy: 667
Absolutní většina platných odevzdaných hlasů: 334

Výsledek:
Předseda EP byl zvolen
Ska KELLEROVÁ (Zelení/EFA, DE) 119 (-14 v porovnání s prvním kolem volby)
Sira REGOVÁ (GUE/NGL, ES) 43 (+1 v porovnání s prvním kolem volby)
David SASSOLI (S&D, IT) 345 (+20 v porovnání s prvním kolem volby)
Jan ZAHRADIL (ECR, CZ) 160 (-2 v porovnání s prvním kolem volby)


Přehled kandidátů
Čtyři kandidáti, kteří se ucházeli o post předsedy Evropského parlamentu, promluvili před prvním kolem volby k poslancům.

Ska KELLEROVÁ (Zelení/EFA, DE)
Sira REGOVÁ (GUE/NGL, ES)
David SASSOLI (S&D, IT)
Jan ZAHRADIL (ECR, CZ)

Pravidla volby předsedy EP
Kandidáti na post předsedy Evropského parlamentu mohou být podle článku 15 jednacího řádu EP navrženi politickou skupinou nebo alespoň jednou dvacetinou všech poslanců, tedy 38 zákonodárci. Volba probíhá formou tajného hlasování prostřednictvím hlasovacích lístků.

Na zvolení předsedy Evropského parlamentu je nutná absolutní většina platných odevzdaných hlasů, tedy 50 % plus jeden hlas (článek 16 jednacího řádu EP). Do počtu odevzdaných hlasů se nezapočítávají prázdné nebo chybně označené hlasovací lístky.

V případě, že žádný z kandidátů nebude zvolen v prvním kole volby, mohou být stejní nebo jiní kandidáti za stejných podmínek nominováni do druhého kola. V případě potřeby se tento postup uplatní i pro třetí kolo hlasování, které proběhne opět za nezměněných podmínek.

Pokud předseda EP nebude zvolen ani ve třetím kole, dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů v tomto kole postoupí do kola čtvrtého, ve kterém zvítězí kandidát s vyšším počtem hlasů.

Poslanci budou ve středu volit i čtrnácti místopředsedů Evropského parlamentu. Volba pěti kvestorů EP je naplánována na čtvrtek.
Zdroj: EP

Další články z rubriky Domácí

Vláda zvýší od 1. dubna životní a existenční minimum

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) prosadila nařízení vlády, kterým se od 1. dubna 2020 zvyšuje životní a existenční minimum o 13,2 %. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o 450 Kč na 3 860 Kč a existenční minimum ...

Na Pardubicku musí vybít přes 100 tisíc kusů drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila letošní druhé ohnisko ptačí chřipky v České republice. Ohnisko nákazy se nachází ve velkochovu drůbeže spole ...

Piráti spustili webové stránky mapující vyšetřování kauzy OKD

Piráti dnes spustili nový web okd.pirati.cz, který mapuje veškeré dění kolem vyšetřování kauzy OKD. Informovat má o závěrech parlamentní vyšetřovací k ...

Europoslanec Zdechovský: Odhalování padělaných dokladů v EU bude ještě efektivnější

Štrasburk - Tento týden europoslanci schválili zavedení systému falešných a pravých dokladů on-line, zkráceně FADO, který výrazně zefektivní současný ...

Celní správa zabavila při razii přes 200 hracích automatů

Více než 200 nelegálních automatů zabavila Celní správa během několikadenní razie zaměřené na kontrolu dodržování zákona o hazardních hrách. Kontrolní ...

DoporučujemePondělí 17.2.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.