InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Čeští vojáci nacvičují s aliančními partnery ochranu vzdušného prostoru nad Polskem

06.06.2019
Rekognoskace terénu, budování palebných postavení jednotek a spojovací nácviky - v tomto duchu se nesl první týden cvičení Tobruq Legacy 2019, kterého se v Polsku účastní téměř pět tisíc vojáků z dvaceti aliančních zemí. Společný výcvik má prohloubit spolupráci jednotek pozemní protivzdušné obrany při ochraně vzdušného prostoru jednoho z členských států NATO.
Čeští vojáci na cvičení Tobruq Legacy 2019 | Foto: AČR
Mezi cvičícími nechybí ani česká jednotka, kterou tvoří sto třicet vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. "Jádrem jednotky je smíšená protiletadlová raketová baterie, která je posílená o místo velení a řízení palby. Hlavními zbraňovými systémy, se kterými se čeští vojáci účastní cvičení Tobruq Legacy 2019, jsou protiletadlové raketové systémy 2K12 KUB a RBS-70," uvedl velitel strakonického 251. protiletadlového raketového oddílu podplukovník Alan Dubový.

Čeští vojáci se do Polska přesunuli během prvního červnového víkendu. Již během neděle provedli rekognoskaci prostoru, ve kterém budou cvičit. Od pondělí 3. června se pak naplno rozjel výcvik aliančních jednotek.

Vojáci zaujali palebná postavení
Česká jednotka obdržela během odpoledne rozkaz k přesunu. Kolona bojových vozidel vyrazila do určeného prostoru. Vojáci budují palebná postavení. Ani prach a teploty přesahující 30 stupňů Celsia jim nezabránily, aby posléze zahlásili zaujetí postavení. V následujících dnech je čekaly spojovací nácviky a sladění s ostatními aliančními jednotkami.

"Během přípravné fáze jsme využili i letové úsilí, které probíhalo v rámci cvičení Ramstein Guard. Obsluhy radiolokátorů se tak zdokonalovaly v identifikaci a zachytávání prostředků vzdušného napadení," doplnil nadporučík Jan Sporka, který na cvičení v Polsku velí protiletadlové raketové baterii.

Připravovali rakety
Zatímco jednotky se v palebných postaveních chystaly na bojovou činnost, příslušníci polské technické baterie připravovali rakety na bojové střelby. Jako první přišly na řadu rakety, se kterými budou střílet čeští vojáci z protiletadlového systému 2K12 KUB.

Všech dvanáct raket tak postupně prošlo několika pracovišti technologické linky. Na ní proběhla mimo jiné kompletace raket, naplnění stlačeným vzduchem a kontrola funkčnosti raket. Nedílnou součástí byla i montáž autodestrukčního zařízení, jehož úkolem je odpálit bojovou nálož rakety v případě, že by při střelbách minula cíl.

Začátkem příštího týdne odstartuje hlavní část cvičení. Jeho cílem bude prověřit a prohloubit spolupráci aliančních jednotek při vedení bojové činnosti proti vzdušným hrozbám. Protivníka budou vojákům simulovat letouny a vrtulníky z výzbroje několika armád NATO.
Fotogalerie:

Další články z rubriky Domácí

Majetkový úřad uhájil ve dvou soudních sporech více než 2,7 miliardy korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uhájil celkem 2,7 miliardy Kč ve dvou soudních sporech se společnostmi TH system a.s. a První novohradecká, a.s.. Obě společnosti po státu požadovaly náhradu údajné škody, která měla být ...

Po zimní přestávce se vracejí stroje na dálnici D1

Po zimní přestávce se postupně vracejí dělníci a stroje na brněnskou dálnici D1. V sobotu 22. února začnou přípravné práce u sjezdu na Benešov na 21. ...

Jen každá desátá kontrolovaná dobíjecí stanice měla vše v pořádku

Česká obchodní inspekce uskutečnila celostátní kontrolní akci zaměřenou na dobíjecí stanice pro elektromobily. Kontrolovanými subjekty byly distributo ...

Čechy stojí zdraví stále více, nejvíce si připlácejí za léky a zdravotnické prostředky

Výdaje na zdravotní péči v Česku rostou a tento růst už třetí rok v řadě nabírá větší obrátky. V roce 2018 dosáhly úrovně 430,9 mld. Kč a meziročně se ...

Poslanci hnutí ANO potopili zákaz klecových chovů slepic, Babiš čelí veřejné výzvě

PRAHA - Klíčovým zemědělským výborem neprošel pozměňovací návrh, který by umožnil úplný zákaz klecových chovů slepic na území ČR. Proti hlasovali všic ...

DoporučujemeSobota 22.2.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.