InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení

10.04.2019
Ministr životního prostředí schválil investice pro zlepšení kvality života obyvatel v obcích v souhrnné výši 366 milionů korun prostřednictvím 174 projektů z Národního programu Životní prostředí. Nejvyšší částku, téměř 100 milionů korun, si mezi sebou rozdělí přes 70 obcí ležících na území národních parků. Významná finanční pomoc putuje také na rekonstrukci veřejného osvětlení nebo pořízení ekologických vozů.
Ilustrační snímek | Foto: cs.wikipedia.org
Díky nově schváleným dotacím z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR se na mnoha místech po celé České republice mohou pustit do připravovaných projektů. V ulicích desítek obcí se rozsvítí nové, šetrné veřejné osvětlení. Výměnou starých lamp za účinnější a zdravější světla obce sníží znečištění světelným smogem a zároveň ušetří za jejich provoz. Na více jak 20 lokalitách po celé ČR se zlepší zásobování pitnou vodou, třeba v Sedleci-Prčicích dobudují vodárenskou soustavu, v Kateřinicích posílí zdroj pitné vody. Velmi oblíbenými jsou i dotace na ekomobilitu. Obce a města si díky nim pořizují elektromobily nebo auta s alternativním pohonem. Svoji vozovou flotilu nově rozšíří například chomutovský zoopark, Technické služby Tábor nebo hlavní město Praha. S dotační podporou svých investic může počítat i 73 obcí ležících na území národních parků, které se tak budou moci pustit do nové výstavby nebo opravy turistických stezek, cest i chodníků, úpravy veřejných prostranství a modernizace obecní infrastruktury.

"Smyslem Národního programu Životní prostředí je pomoci především menším obcím s realizací projektů, na které by ve svých rozpočtech jen velmi těžko hledaly volné prostředky. Zároveň je program koncipován tak, že peníze jdou opravdu do těch oblastí, kde je to nejvíce potřeba, tedy například na boj se suchem nebo na zlepšení kvality ovzduší či vod. Těší mě, že obce mají o program zájem, investují a zlepšují tím životní prostředí i životní podmínky svých obyvatel" říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr Richard Brabec rovněž rozhodl o poskytnutí podpory na dva projekty v rámci tzv. inovativních finančních nástrojů, kdy je kombinována evropská půjčka z Operačního programu Životní prostředí s dotací ze SFŽP ČR. Města Kroměříž a Humpolec obdrží celkem více než šedesáti miliónovou podporu na rekonstrukci chlazení zimních stadionů. Díky ní se významně sníží množství látek (především čpavku) vypouštěných při provozu obou zimních stadionů do životního prostředí a sníží se tak i riziko havárie.

V rozdělování dotací bude ministerstvo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR pokračovat i v letošním roce. "Počítáme s vyhlášením sedmnácti dotačních výzev, ve kterých budou k dispozici téměř čtyři miliardy korun," informuje dále ministr Richard Brabec.

Ještě v dubnu se otevřou dvě nové výzvy. První se zaměří na ochranu nejcennějších koutů naší přírody a je v ní pro správy národních parků a AOPK ČR připraveno 40 milionů na výkup pozemků ve zvláště chráněných územích a jejich ochranných pásmech. Ve druhé výzvě (2/2019) podpoří rezort 5 miliony korun projekty zlepšující životní prostředí prostřednictvím zapojením měst a obcí do iniciativy Pakt starostů, například na zpracování akčních plánů pro udržitelnou energii a klima.

V dalších na letošek plánovaných výzvách budou moci obce žádat například o dotace na kanalizace a čistírny odpadních vod, na čistší ovzduší v sídlech, snížení světelného znečištění, ozdravné pobyty a další projekty.

Dlouhodobější výhled, jaké výzvy se chystají nejen v letošním roce, ale i v průběhu dalších dvou let, žadatelé najdou v nově aktualizovaném tříletém rámci Národního programu Životní prostředí na www.narodniprogramzp.cz. Díky němu mají obce šanci si své projekty lépe naplánovat, navíc budou mít k dispozici větší balík peněz.

"Stále je možné připravovat projekty a podávat žádosti do otevřených výzev např. na zdroje pitné vody, či domovní čistírny odpadních vod, domácnosti se mohou hlásit o Dešťovku. Všechny tyto výzvy jsou průběžné, žádosti jsou schvalovány postupně tak, jak přichází k nám na Fond. Aktualizovaný rámec Národního programu Životní prostředí nabídne ještě o více než půl miliardy více peněz a žadatelé se mohou těšit i na širší nabídku dotací," informuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává, že nově přidané výzvy se budou týkat především podpory udržitelné dopravy či snížení světelného znečištění.
Autor: MŽP

Další články z rubriky Ekonomika

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení M7 Group a satelitní UPC

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal dne 5. 4. 2019 rozhodnutí, v němž povolil spojení soutěžitelů M7 Group S.A. a UPC DTH S.à r.l. V důsledku spojení soutěžitelů získá společnost M7 Group možnost výlučně kontrolovat společnost UPC DTH. ...

MF očekává v letošním roce hospodářský růst o 2,4 %

Ministerstvo financí zveřejňuje dubnovou Makroekonomickou predikci České republiky. Dokument shrnuje vývoj makroekonomických veličin ve 4. čtvrtletí 2 ...

Platy pedagogických pracovníků vzrostly v roce 2018 o 10,9 %

Platy pedagogických pracovníků vzrostly v roce 2018 o 10,9 %, u nepedagogů to bylo o 11,8 %. V loňském roce tak byl průměrný plat učitele 35.089 korun ...

Hospodářská komora k min. mzdě: Kvůli odborářům dojde ke zdražování

Pokud vláda vyhoví požadavku odborářů, aby se minimální mzda po letošním zvýšení o 1.150 korun zvedla o dalších 1.650 korun měsíčně, lidé si budou mus ...

Energetickým šmejdům zvoní hrana. Ministryně Nováková bojuje za větší ochranu spotřebitelů

Nekalé obchodní praktiky takzvaných energetických šmejdů se dočkaly razantní reakce. Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo řadu legislativních o ...

DoporučujemeNeděle 21.4.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »