Zlat stezka
InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Růst ekonomiky letos zpomalí na 2,8 %, příští rok dosáhne 2 %

18.03.2019
Český hrubý domácí produkt poroste v roce 2019 zhruba o 2,8 %, odhaduje Svaz průmyslu. Růst ekonomiky postupně ochlazuje. Svaz v odhadu růstu ekonomiky pro rok 2020 počítá s většími riziky. Postupně bude růst zpomalovat ke 2 %.
Foto: spcr.cz
Zmírnění temp růstu všech základních složek HDP ovlivní jeho vývoj v roce 2019. Zpomalí růst spotřeby domácností, horší bude také bilance zahraničního obchodu. Zatímco vývoz letos bude mírně slábnout, dovoz zůstane relativně stabilní.

"Lidé letos pravděpodobně budou již o trochu opatrnější. Předpokládáme, že spotřeba domácností oproti loňsku mírně klesne, prozatím ale jen velice mírně. Vysoká zaměstnanost a rostoucí mzdy spotřebu stabilizují," říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.

Firmy budou nadále investovat, i zde ale bude oproti loňskému roku růst pomalejší. Proti loňským 10 % bude tempo růstu investic mírně nižší. Svaz průmyslu ale předpokládá, že se hodnoty budou pohybovat na úrovni roku 2017, kdy firemní investice rostly o zhruba 4 %.

"Díky tomu, jak se českým firmám v předchozích dvou letech dařilo, mají dostatek finančních prostředků, aby investovaly do inovací a rozvoje. Česká ekonomika by ale potřebovala mnohem větší růst dlouhodobých investic," komentuje Bohuslav Čížek.

Nadále rostou ceny řady vstupů, jako například mezd, služeb či energií. Zvyšují se také úrokové sazby, Svaz ale předpokládá, že ČNB nebude měnit základní úrokové sazby tak často jako loni, kdy je zvýšila celkem pětkrát. Dál bude posilovat i kurz koruny. S tímto faktorem musí počítat ve svých výhledech hlavně exportéři.

V lednu průmyslová produkce mírně klesla
Po výjimečném roce 2017 a loňském úspěšném roce předpokládáme během roku 2019 snížení tempa růstu průmyslové výroby. Aktuální lednová data dokládají, že k určitému poklesu skutečně došlo, dle očištěných dat se průmyslová produkce dokonce meziročně snížila o 1,1 %. Ve srovnání s prosincem 2018 pak klesla o 1,3 %. Naproti tomu zakázky i tržby z průmyslové činnosti v lednu mírně rostly, což je pozitivní signál pro udržení určitého, byť slabšího, růstu. Nižší celkové lednové výsledky jsou samozřejmě kromě určitého zpomalení ekonomiky ovlivněny v meziročním srovnání relativně vysokou základnou roku 2018, ale data za jeden měsíc jsou ovlivněna také odstávkami zpracovatelského průmyslu.

Vývoj HDP může v letošním roce ještě nepříjemně ovlivnit tzv. tvrdý brexit. Pokud by se Velká Británie nedohodla na podmínkách s EU, bude růst nižší a to maximálně kolem 2 %.

Ekonomika v roce 2020 zpomalí na 2 %
Celkový ekonomický výkon bude v roce 2020 postupně oslabovat. Mzdy porostou méně dynamicky než v letošním roce a více se přiblíží k vývoji reálné produktivity práce. Ekonomika bude nadále mírně růst. Samozřejmě ji mohou ovlivnit i další faktory, které se těžko předpovídají, jako jsou reálné dopady brexitu, obchodní války nebo protekcionismus.
Zdroj: spcr.cz

Další články z rubriky Ekonomika

Podpora prevence kriminality měla jen obecné cíle. Co konkrétně přinesla, nejde většinou vyhodnotit

PRAHA - Nejvyšší kontrolní úřad prověřil peníze, které v letech 2015 až 2018 poskytovaly Ministerstvo vnitra (MV), Ministerstvo spravedlnosti (MSp) a Ministerstvo obrany (MO) na prevenci kriminality. Celkem šlo v těchto letech ze státního rozpočtu ...

Každá osmá firma, která do Německa vyváží, zaznamenala propad objednávek

Z českých exportérů do Německa, kam míří jedna třetina tuzemského exportu, očekává podle aktuálního průzkumu 34 % meziroční zvýšení vývozu k našim záp ...

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

V 1. čtvrtletí 2019 ekonomiku podporovala domácí poptávka, zejména spotřeba domácností a vládních institucí. Dařilo se službám, výkon průmyslu rostl m ...

Praha patří pro investory mezi dvacítku nejatraktivnějších měst Evropy

Praha zaznamenala skvělý výsledek a 17. pozice na evropském žebříčku je velmi prestižní umístění. Česká metropole tak za sebou nechala mnoho zvučných ...

Corteva Agriscience dokončila odštěpení od koncernu DowDuPont. Je z ní plně nezávislý celosvětový lídr v oblasti zemědělství

Společnost Corteva, Inc. (NYSE: CTVA), oznamuje, že úspěšně dokončila odštěpení z koncernu DowDuPont a stala se zcela nezávislým světovým lídrem nabíz ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »