InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

EU by měla být připravena přijmout další sankce, pokud Rusko bude i nadále porušovat mezinárodní právo

14.03.2019
V úterý se europoslanci shodli na tom, že by EU měla být připravena přijmout další sankce, pokud Rusko bude i nadále porušovat mezinárodní právo. Evropský parlament přijal usnesení ke stavu politických vztahů mezi EU a Ruskem v poměru hlasů 402 pro, 163 proti a 89 se hlasování zdrželo.
Ilustrační snímek | Foto: EU
Prodloužení sankcí
Poslanci upozorňují, že od roku 2015 se objevily nové oblasti napětí mezi EU a Ruskem, včetně ruské intervence v Sýrii, a zasahování do záležitostí v jiných zemích, jako jsou Libye, Středoafrická republika, a pokračující agrese vůči Ukrajině. Rovněž odsuzují podporu politických stran a krajně pravicových hnutí ze strany Kremlu ruské vměšování zaměřené na ovlivňování voleb a referend a omezování základních svobod a porušování lidských práv v Rusku.

Zhodnocením těchto porušení mezinárodního práva poslanci zdůrazňují, že by EU měla být připravena přijmout další sankce vůči Rusku, zejména ty, které jsou zaměřeny na jednotlivce. Sankce by měly být úměrné hrozbě, které Rusko představuje, dodávají. V prosinci loňského roku Rada (ministrů) EU prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do 31. července 2019.


Společné řešení globálních výzev
Usnesení zdůrazňuje, že by EU měla přehodnotit stávající dohodu o partnerství a spolupráci (DPS) mezi EU a Ruskem a omezit vzájemnou spolupráci v oblasti společných zájmů. Globální výzvy, jako je změna klimatu, energetická bezpečnost, digitalizace, umělá inteligence a boj proti terorismu, vyžadují selektivní spolupráci.

Prohloubení vzájemných vztahů by mělo být podle návrhu usnesení možné pouze za předpokladu, že Rusko začne plně implementovat takzvané dohody z Minsku s cílem ukončit válku na východní Ukrajině a začne respektovat mezinárodní právo.

Reakce na dezinformace
Poslanci odsuzují dezinformační kampaně Ruska a kybernetické útoky, jejichž cílem je destabilizovat veřejnou a soukromou komunikační infrastrukturu a zvýšit napětí v EU a jejich členských státech. Jsou hluboce znepokojeni tím, že reakce EU na ruskou propagandistickou kampaň a na přímé masivní dezinformační útoky byla nedostatečná a je třeba ji ještě více zesílit, zejména před nadcházejícími evropskými volbami v květnu 2019. V této souvislosti zdůrazňují, že musí být podstatně zvýšeny finanční prostředky a lidské zdroje EU pro pracovní skupinu East Stratcom.

Ohrožení sousedů
Parlament důrazně odsuzuje ruské narušování vzdušného prostoru členských států EU především v oblasti Baltského moře, kde byly opakovaně narušeny teritoriální vody a vzdušný prostor. Toto nerespektování mezinárodních pravidel ze strany Ruska představuje hrozbu pro sousedy Ruska ve všech částech Evropy, nejen v oblasti Černého moře, ale také v oblasti Baltského moře a Středomoří.

Nord Stream 2
Poslanci také zdůraznili své obavy, že projekt plynovodu Nord Stream 2 by mohl posílit závislost EU na ruských dodávkách plynu a ohrozit vnitřní trh EU.

Podpora autoritařských režimů a rušivých politických sil
Poslanci jsou znepokojeni stále trvající ruskou podporou autoritářských režimů a zemí, jako je Severní Korea, Írán, Venezuela a Sýrie. Rovněž vyjadřují politování nad snahou Ruska o destabilizaci kandidátských zemí EU, zejména pokud jde o podporu poskytovanou Moskvou organizacím a politickým silám, které se postavily proti dohodě z Prespa, jež by měla ukončit dlouhodobý spor o název mezi Bývalou jugoslávskou republikou Makedonie a Řeckem.

Ekonomická válka Ruska
Poslanci odsuzují nelegální finanční aktivity a praní špinavých peněz ze strany Ruska, kdy jsou každoročně vyprány v EU ruskými společnostmi a jednotlivci, což představuje hrozbu pro evropskou bezpečnost a stabilitu. Zpráva zdůrazňuje, že dotčené země EU musí ukončit všechny programy "zlatých víz / pasů", z nichž mají prospěch ruští oligarchové.
Zdroj: EU

Další články z rubriky Domácí

Kárné řízení a zavedení funkčního období - strany se shodly na posílení nezávislosti státních zástupců, Benešová předloží novelu v červnu

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uspořádal ve čtvrtek kulatý stůl k zárukám nezávislosti státních zástupců. "Odvolatelnost nejvyššího státního zástupce vládou bez udání důvodu je podle odborníků v evropském kontextu ojedinělá. ...

Richterová: Vláda nedokázala v rozpočtu najít dvě miliardy korun na sociální služby, hrozí tak kolaps

Piráti se ve středu připojili k výzvě opozičních stran na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k problému nedostatku financí na sociální péči ...

Administrativně zaniklá vozidla definitivně nelze dodatečně zapsat do registru

Ombudsmanka i její zástupce usilovali o to, aby ti, kdo se do zákonem stanoveného termínu nezapsali jako vlastníci vozidel, měli ještě šanci chybu nap ...

Jiří Pospíšil vyzval ministra zahraničí, aby konal ve věci nezákonně zadržených aktivistů na Krymu

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ve středu vyzval v otevřeném dopise českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby se sešel se svým rusk ...

Nezaměstnanost nadále klesá, zároveň roste počet hlášených volných pracovních míst

Česká republika si v rámci Evropské unie udržuje velmi dobrou kondici trhu práce. Podobně jako v předchozích letech i v roce 2018 rostla v Česku zaměs ...

DoporučujemeČtvrtek 23.5.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.