InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Andrej Babiš v USA: Byla to nejvýznamnější událost v mém politickém životě

09.03.2019
Předseda vlády Andrej Babiš v pátek 8. března 2019 v rámci programu posledního dne návštěvy USA navštívil inovativní společnosti, uctil památku obětí teroristického útoku z 11. září a setkal se s členy Sněmovny reprezentantů i se zástupci významných amerických židovských organizací.
Capitol, Washington DC | Foto: pixabay.com
"Užil jsem si to. Byla to pro mě nejvýznamnější událost v mém politickém životě," shrnul Andrej Babiš před odletem domů dojmy z návštěvy USA, na které ho doprovázela také manželka Monika. Během tří dnů premiér absolvoval 25 jednání či protokolárních událostí a jeho žena mimo společný program dalších 5 setkání.

Premiér Andrej Babiš se v pátek dopoledne setkal v Kapitolu s šéfem republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym. Hovořili o kybernetické a energetické bezpečnosti, o našich závazcích v rámci NATO či nákupech vojenské techniky. Poté zamířil na pracovní oběd se zástupci skupiny přátel ČR v Kongresu, členy Sněmovny reprezentantů.

S demokratickou kongresmankou za Illinois Jan Schakowskou, demokratickou kongresmankou za Michigan Debbie Dingelovou a republikánským kongresmanem za Texas Ronaldem Wrightem hovořili o zájmech České republiky v USA. "V této chvíli máme asi 12 zástupců ve Sněmovně reprezentantů. Jsou to lidé, kteří mají k naší zemi vztah, kteří nás znají, kteří vědí, jaké jsou zájmy České republiky ve Spojených státech amerických. Pozvali jsme je do Prahy, protože někteří z nich ani v Praze nebyli. Domluvili jsme se, že by k nám mohli přijet na návštěvu po evropských volbách," dodal Andrej Babiš.

Odpoledne předseda vlády jednal se zástupci významných amerických židovských organizací. Po schůzce s vedením AIPAC následovalo setkání s představiteli Amerického židovského výboru (AJC), Národní koalice pro podporu eurasijských Židů (NCSEJ), Ligy proti antisemitismu a hanobení židovského národa (ADL) a mezinárodní židovské politické organizace B?nai Brith. "Bavili jsme se o mé návštěvě v Izraeli a celkově o jejich názoru na postoje a působení České republiky v rámci Rady pro lidská práva v rámci OSN," řekl po setkání český premiér.

V rámci projektu Národní inovační strategie 2019-2030 premiér Babiš navštívil podnikatelský inkubátor 1776 Crystal City. Předseda vlády diskutoval o inovativních přístupech, jejichž prostřednictvím společnost 1776 podporuje start-upové podnikatele. Seznámil se s principy a fungováním komunity podnikatelů, start-upů a inovátorů. "V USA mají největší síť inkubátorů, asi 2,5 tisíce firem. V tomhle inkubátoru je asi 100 firem. Poskytují zde veškeré zázemí pro začínající podnikatele. Je to zajímavé proto, že i když je jich 100, tak mají kontakty mezi sebou, jsou vlastně společně na jednom místě. Mají společnou i kantýnu, zázemí, malou infrastrukturu," vysvětlil fungování inkubátoru 1776 premiér.

Následně navštívil Andrej Babiš pobočku úspěšné české IT společnosti CloverDX ve Washingtonu. Premiér si prohlédl prostory společnosti a seznámil se s fungováním automatizované integrace dat, kterou se CloverDX zabývá. "Americký management si strašně chválil schopnost našich lidí, jejich technickou zručnost. Říkali, že jsme skutečně jedni z nejlepších na světě. Je to společnost, která expanduje do zahraničí, jsou v Londýně, jsou tady ve Washingtonu a mají velké plány, je to skvělá firma," okomentoval návštěvu Andrej Babiš.

S úřadujícím americkým ministrem obrany Patrickem Shanahanem premiér uctil památku obětí teroristického útoku z 11. září u památníku před budovou Pentagonu. "Je třeba si připomínat hrozbu mezinárodního terorismu," řekl Andrej Babiš.

Program oficiální návštěvy USA premiér ukončil návštěvou Apple Store, který by předseda vlády rád viděl i v Praze. O záměru otevřít oficiální obchod firmy Apple v Praze hovořil během lednové návštěvy Světového ekonomického fóra v Davosu s výkonným ředitelem Apple Timem Cookem.
Zdroj: vlada.cz

Další články z rubriky Domácí

Kárné řízení a zavedení funkčního období - strany se shodly na posílení nezávislosti státních zástupců, Benešová předloží novelu v červnu

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uspořádal ve čtvrtek kulatý stůl k zárukám nezávislosti státních zástupců. "Odvolatelnost nejvyššího státního zástupce vládou bez udání důvodu je podle odborníků v evropském kontextu ojedinělá. ...

Richterová: Vláda nedokázala v rozpočtu najít dvě miliardy korun na sociální služby, hrozí tak kolaps

Piráti se ve středu připojili k výzvě opozičních stran na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k problému nedostatku financí na sociální péči ...

Administrativně zaniklá vozidla definitivně nelze dodatečně zapsat do registru

Ombudsmanka i její zástupce usilovali o to, aby ti, kdo se do zákonem stanoveného termínu nezapsali jako vlastníci vozidel, měli ještě šanci chybu nap ...

Jiří Pospíšil vyzval ministra zahraničí, aby konal ve věci nezákonně zadržených aktivistů na Krymu

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ve středu vyzval v otevřeném dopise českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby se sešel se svým rusk ...

Nezaměstnanost nadále klesá, zároveň roste počet hlášených volných pracovních míst

Česká republika si v rámci Evropské unie udržuje velmi dobrou kondici trhu práce. Podobně jako v předchozích letech i v roce 2018 rostla v Česku zaměs ...

DoporučujemeČtvrtek 23.5.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.