InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Andrej Babiš v USA: Byla to nejvýznamnější událost v mém politickém životě

09.03.2019
Předseda vlády Andrej Babiš v pátek 8. března 2019 v rámci programu posledního dne návštěvy USA navštívil inovativní společnosti, uctil památku obětí teroristického útoku z 11. září a setkal se s členy Sněmovny reprezentantů i se zástupci významných amerických židovských organizací.
Capitol, Washington DC | Foto: pixabay.com
"Užil jsem si to. Byla to pro mě nejvýznamnější událost v mém politickém životě," shrnul Andrej Babiš před odletem domů dojmy z návštěvy USA, na které ho doprovázela také manželka Monika. Během tří dnů premiér absolvoval 25 jednání či protokolárních událostí a jeho žena mimo společný program dalších 5 setkání.

Premiér Andrej Babiš se v pátek dopoledne setkal v Kapitolu s šéfem republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym. Hovořili o kybernetické a energetické bezpečnosti, o našich závazcích v rámci NATO či nákupech vojenské techniky. Poté zamířil na pracovní oběd se zástupci skupiny přátel ČR v Kongresu, členy Sněmovny reprezentantů.

S demokratickou kongresmankou za Illinois Jan Schakowskou, demokratickou kongresmankou za Michigan Debbie Dingelovou a republikánským kongresmanem za Texas Ronaldem Wrightem hovořili o zájmech České republiky v USA. "V této chvíli máme asi 12 zástupců ve Sněmovně reprezentantů. Jsou to lidé, kteří mají k naší zemi vztah, kteří nás znají, kteří vědí, jaké jsou zájmy České republiky ve Spojených státech amerických. Pozvali jsme je do Prahy, protože někteří z nich ani v Praze nebyli. Domluvili jsme se, že by k nám mohli přijet na návštěvu po evropských volbách," dodal Andrej Babiš.

Odpoledne předseda vlády jednal se zástupci významných amerických židovských organizací. Po schůzce s vedením AIPAC následovalo setkání s představiteli Amerického židovského výboru (AJC), Národní koalice pro podporu eurasijských Židů (NCSEJ), Ligy proti antisemitismu a hanobení židovského národa (ADL) a mezinárodní židovské politické organizace B?nai Brith. "Bavili jsme se o mé návštěvě v Izraeli a celkově o jejich názoru na postoje a působení České republiky v rámci Rady pro lidská práva v rámci OSN," řekl po setkání český premiér.

V rámci projektu Národní inovační strategie 2019-2030 premiér Babiš navštívil podnikatelský inkubátor 1776 Crystal City. Předseda vlády diskutoval o inovativních přístupech, jejichž prostřednictvím společnost 1776 podporuje start-upové podnikatele. Seznámil se s principy a fungováním komunity podnikatelů, start-upů a inovátorů. "V USA mají největší síť inkubátorů, asi 2,5 tisíce firem. V tomhle inkubátoru je asi 100 firem. Poskytují zde veškeré zázemí pro začínající podnikatele. Je to zajímavé proto, že i když je jich 100, tak mají kontakty mezi sebou, jsou vlastně společně na jednom místě. Mají společnou i kantýnu, zázemí, malou infrastrukturu," vysvětlil fungování inkubátoru 1776 premiér.

Následně navštívil Andrej Babiš pobočku úspěšné české IT společnosti CloverDX ve Washingtonu. Premiér si prohlédl prostory společnosti a seznámil se s fungováním automatizované integrace dat, kterou se CloverDX zabývá. "Americký management si strašně chválil schopnost našich lidí, jejich technickou zručnost. Říkali, že jsme skutečně jedni z nejlepších na světě. Je to společnost, která expanduje do zahraničí, jsou v Londýně, jsou tady ve Washingtonu a mají velké plány, je to skvělá firma," okomentoval návštěvu Andrej Babiš.

S úřadujícím americkým ministrem obrany Patrickem Shanahanem premiér uctil památku obětí teroristického útoku z 11. září u památníku před budovou Pentagonu. "Je třeba si připomínat hrozbu mezinárodního terorismu," řekl Andrej Babiš.

Program oficiální návštěvy USA premiér ukončil návštěvou Apple Store, který by předseda vlády rád viděl i v Praze. O záměru otevřít oficiální obchod firmy Apple v Praze hovořil během lednové návštěvy Světového ekonomického fóra v Davosu s výkonným ředitelem Apple Timem Cookem.
Zdroj: vlada.cz

Další články z rubriky Domácí

Odsouzeným ve výkonu trestu se zvýší odměny za práci, rozhodla vláda

Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 18. března vydala nové nařízení, které zvyšuje odměny odsouzeným ve výkonu trestu za práci. Schválila také své letošní priority pro asistenci uprchlíkům a státům pod silnými migračními tlaky a pro zdravotně ...

Duka a Zdechovský chtějí pomoci pronásledovaným křesťanům

Kardinál Dominik Duka a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, ELS) se při svém nedávném setkání shodli, že je potřeba začít systematicky řešit situa ...

Pokud Polsko dodrží závazky, jsme připraveni zrušit mimořádná veterinární opatření uvedl ministr Toman

Polsko se dnes zavázalo, že do 25. 3. písemně potvrdí splnění celé řady opatření týkajících se veterinárního dozoru v sektoru hovězího masa, včetně do ...

Vláda odmítla další protikorupční opatření z dílny Pirátů

Praha, 18. března 2019 - Vláda Andreje Babiše dnes smetla pirátský návrh zákona na zrušení desetitisícového poplatku za podnět na Úřad pro ochranu hos ...

Potravinářská inspekce nevpustila do ČR zelený čaj z Číny 110x překračující limity pesticidů

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem Praha - Ruzyně nevpustili do vnitřního trhu ČR, resp. EU zá ...

DoporučujemeČtvrtek 21.3.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.