InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Premiér Babiš jednal se zástupci Americké obchodní komory

07.03.2019
Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal ve středu 6. března 2019 ve Washingtonu se zástupci Americké obchodní komory, s představiteli Národní nadace pro vědu a navštívil Marylandskou univerzitu.
Andrej Babiš a Karel Havlíček v Americké obchodní komoře | Foto: vlada.cz
Premiér Andrej Babiš na úvod programu v USA navštívil Americkou obchodní komoru. Setkal se se zástupci řady amerických společností, které v České republice podnikají. Například GE Aviation vyvinulo nový motor a jeho výrobu se rozhodlo umístit do České republiky. Tento projekt má posunout ČR na pozici jednoho z předních výrobců leteckých motorů na světě.

"To je náš úkol, abychom ještě více nastartovali vzájemný obchod. Každý rok stoupá. Spojené státy jsou naším šestým největším obchodním partnerem. Podle mého názoru v tom je obrovský potenciál. Mluvili jsme také o Evropě, protože samozřejmě pro tyto velké firmy se rozhodly jisté věci v Evropské komisi a na Evropské radě, kde jsme také zastoupeni. Byla to otevřená debata," řekl Andrej Babiš.

Během jednání s podnikateli předseda vlády představil národní inovační strategii Czech Republic: The Country for the Future. "Představili jsme naši národní strategii pro investice, projekt Česká republika: Země pro budoucnost, který se skládá z různých částí. Jsou to hlavně inovace, projekty v rámci umělé inteligence, digitalizace, propojení průmyslu s vysokými školami. Byly přítomny velké nadnárodní firmy, které u nás vytvořily desítky tisíc pracovních míst. Myslím si, že to bylo přijato velice pozitivně. Některé tyto společnosti zastupují Češi, čeští manažeři, což je velmi pozitivní. Musím říci, že nás pochválili za koncept strategie," okomentoval Andrej Babiš jednání před českými novináři.

Premiér také diskutoval s představiteli Národní nadace pro vědu. "Skvělá zpráva pro českou vědu. Při jednání s prestižním federálním úřadem pro vědu jsme po představení naší vize dohodli velice konkrétní spolupráci. Do Česka se velmi brzy vypraví mise ředitelů National Science Foundation, která připraví prioritní oblasti spolufinancování české vědy americkou stranou," uvedl po jednání český premiér.

Následně předseda vlády navštívil Marylandskou univerzitu, kde se seznámil s univerzitním programem pro umělou inteligenci. Projekty programu pro umělou inteligenci, například projekt Smart Cities, na kterém spolupracovali s ČVUT v Praze, Andreji Babišovi představili jejich vedoucí. "Nyní jsme získali další spolupráci s univerzitou v Marylandu. S kolegou Havlíčkem chceme zkoordinovat všechny aktivity v rámci umělé inteligence. Chtěli bychom prosadit centrum v Praze. Evropa bude dotovat asi čtyři taková centra. A Praha pro to má skvělé podmínky," dodal Andrej Babiš.

Odpoledne český premiér přijal pozvání do sídla Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Langley, kde jednal s šéfkou CIA Ginou Haspelovou.

Na závěr prvního dne návštěvy USA Andrej Babiš navštíví spolu s manželkou Monikou basketbalový zápas Washington Wizards, za který hraje momentálně jediný český hráč v NBA Tomáš Satoranský, proti Dallas Mavericks.
Zdroj: vlada.cz

Další články z rubriky Ekonomika

Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti pomůže zaměstnavatelům i zaměstnancům

Hospodářská komora vítá novela zákoníku práce přinášející pozitivní změny pro zaměstnavatele. Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti do jedné kategorie, které přinese novelizovaný zákoník práce z dílny MPSV, pomůže ...

Konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence ukáže firmám, jak používat AI

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyzkouší AI nástroje, chystají Hospodářská komora a Č ...

První investiční VC fond z Národního plánu obnovy ČR bude spravovat Tensor Ventures

Investiční společnost Tensor Ventures byla vybrána jako správce prvního fondu rizikového kapitálu (VC), který bude financován z Národního plánu obnovy ...

ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019

Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je na nejvyšší úrovni z ...

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Brno - Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních ...

DoporučujemeStředa 29.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »