InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Kraj s obcemi spolupracuje na likvidaci ekologických zátěží

12.01.2018
LIBERECKÝ KRAJ - Jedna z dosud nejnebezpečnějších ekologických zátěží na území Libereckého kraje, sklad sudů s oleji a vyřazenými kondenzátory v Dubé - Novém Bernštejně, zmizí letos na jaře. V problematice nelegálních skladů se za poslední roky podařilo odvézt odpady z Arnoltic a Pěnčína. Rozjely se projekty sanace v Dubé a její příprava probíhá i v Jesenném.
Kraj s obcemi spolupracuje na likvidaci ekologických zátěží | Foto: Liberecký kraj
Další černé skládky a lokality kontaminovaného horninového prostředí má kraj zmapované a ve spolupráci s obcemi řeší jejich odstraňování.

"Projekty na odstranění ekologických zátěží jsou velmi nákladné. Pro obce je ve většině případů nemožné jejich likvidaci zaplatit. Poskytujeme jim finanční, odbornou nebo administrativní pomoc, dále pomáháme s vyhledáním vhodných dotačních titulů nebo nabídneme partnerství v projektech," říká hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj loni v říjnu oslovil obce s nabídkou spolupráce při řešení ekologických zátěží na jejich území. "Jde zejména o ty zátěže, jejichž původce zanikl nebo jeho aktivní účast na řešení není možná," vysvětluje Jiří Löffelmann, radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.

Prvním velkým projektem sanace bylo odstranění ilegálního návozu odpadů z Arnoltic. Více než 9 tisíc tun plastů a textilu odsud definitivně zmizelo v roce 2016, přičemž většina byla odvezena do liberecké spalovny. Práce byly rozděleny na dvě etapy a dohromady přišly na zhruba 17 milionů korun. "Výše skutečných nákladů Libereckého kraje na celý projekt činila po odečtení dotace 2 218 814,46 korun včetně DPH," dodává radní Jiří Löffelmann.

Koncem minulého roku bylo odvezeno ze zemědělského objektu v Huti u Pěnčína přes tři tisíce tun nebezpečných odpadů. Sanace prostoru, na kterou se podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, si vyžádala skoro 4,6 milionů korun. Přidaly na ní také obec Pěnčín, město Železný Brod, majitel farmy v sousedství skládky a Liberecký kraj. "Na sanaci této ekologické zátěže se kraj podílel částkou 718.976 korun," pokračuje radní.

Další dvě ekologické zátěže by mohly zmizet už brzy
Zamořené území a především znečištěné podzemní vody a studny trápí desítky let obec Jesenný na Semilsku. Kontaminované území je na pozemku velkém přes 75 000 m², u železniční stanice. V roce 2015 kraj obci poskytl třicetitisícovou dotaci na odběr vzorků a zmapování stavu zamoření. "Na financování dalšího kroku, což je zpracování analýzy rizik s odhadovanými náklady 2,5 miliony korun, žádá obec Jesenný o dotaci v rámci Operačního programu životního prostředí, specifický cíl 3.4 Dokončit inventarizaci a odstranit ekologické zátěže. Liberecký kraj bude dotací max. do výše 200.000 korun spolufinancovat náklady obce Jesenný, které mají činit cca 385.000 korun. Realizace projektu se předpokládá ještě letos. Aktuálně vyjednáváme, aby se do financování zapojila i SŽDC," komentuje Jiří Löffelmann.

Množství sudů s oleji obsahující polychlorované bifenyly, které se nacházejí ve skladu v Dubé - Novém Bernštejně, je další závažnou ekologickou zátěží na území kraje. Společnost vlastnící tyto odpady právně zanikla v roce 2009. Odstranění je vyčísleno na 2,7 milionu korun. S jejich likvidací pomůže státní dotace "Od loňského září máme vybraného zhotovitele na odvoz odpadů, kterým je společnost SUEZ Využití zdrojů a.s. S likvidací se začne hned po uzavření smlouvy se Státním fondem životního prostředí, což bude snad na jaře," dodává radní.

Sanace ZPA Nový Bor se zatím nedaří
Znečištění podzemních vod v areálu bývalého státního podniku Závody průmyslové automatizace v Novém Boru chlorovanými uhlovodíky bylo zjištěno v roce 1986 při chemickém rozboru vody, který sloužil jako zdroj pitné vody pro areál závodu. Sanace byla prováděna velmi omezeně a, i přes v roce 2013 zpracovanou analýzu rizik kontaminace pitné vody, není dosud ukončena. "Subjekt zanikl a za téměř 32 let se nepodařilo starou ekologickou zátěž zlikvidovat. Město a kraj se vloni s vlastníkem pozemku, fyzickou osobou, snažily vyjednat jeho zpřístupnění, aby mohla být analýza zpřesněna a sanace se začala aktivně řešit. Bohužel ta dosavadní jednání zatím nevedla k žádnému cíli. Navíc podle Ministerstva životního prostředí není ZPA Nový Bor prioritou, protože není uzavřená ekologická smlouva. Snaha města ani kraje nepolevuje," informuje radní.

Další články z rubriky Regiony

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Libereckém kraji. Jde o úsek mezi ulicí Litoměřická a silnicí II/262. Z průtahu městem by měl odvést část ...

Královéhradecký kraj už zná nominované výrobky na Regionální potravinu roku 2024

Spotřebitelé v Královéhradeckém kraji již znají nominované produkty na prestižní ocenění značkou Regionální potravina. Letos se v tomto regionu do sou ...

I letos si budou moci lidé prohlédnout reprezentační objekty Úřadu vlády

Historické a reprezentační objekty Úřadu vlády si veřejnost může prohlédnout ve vybraných dnech a o státních svátcích i v roce 2024. V průběhu roku bu ...

DPP hledá výrobce automatických vlaků a dopravního systému pro linky C a D pražského metra

Pro budovanou linku D a automatizaci stávající linky C Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) plánuje nakoupit nový dopravní systém, který bude schopen pl ...

Česká pošta ruší od 1. května noční a nedělní provoz pobočky v Jindřišské ulici

PRAHA - Od středy 1. května bude zrušen noční a nedělní provoz pobočky České pošty v Jindřišské ulici a dojde k úpravě sobotní otevírací doby. Nová ot ...

Doporučujeme



Pátek 19.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »