Úterý 22.5.2018
InfoDnes.cz » Zprávy » Hlavní přehled » Dotyk.cz
Dotyk.cz Zdroj: Dotyk.cz |

Václav Vašák: Při nájezdu zoufalství volím přespolní běh nebo Rulandské šedé

21. 5. 2018 | Václav Vašák byl ještě nedávno téměř nejznámější tváří české reklamy. V poslední době se tento charismatický a zajímavý herec naštěstí objevil i v několika seriálech a filmech. Přesto je stále znám zejména divadelnímu publiku, aktuálně v pražském Divadle Na zábradlí. Herectví ovšem překvapivě nepovažuje za svoje celoživotní poslání.

Věra Truhlářová: Maminka klidně řekla, že bude válka, a odešla

20. 5. 2018 | /ROZHOVOR/ Věru Truhlářovou nechala kvůli válce její maminka ve třinácti měsících na Moravě u babičky. Vesnice poblíž Nového Města nad Metují se tak stala jejím domovem na dalších sedm let.

Louise de Keroual: Špionka v královské posteli

19. 5. 2018 | Dokázala šikovně využívat své krásy a desítky let se obratně pohybovala v nebezpečném světě politických intrik. Ochrannou ruku nad Louisou de Keroual držel anglický i francouzský panovník.

Jana Vacíková: Manželovi řekli, že z komunistického vězení živý neodejde

18. 5. 2018 | /ROZHOVOR/ Jana Vacíková se narodila v roce 1933 ve Veltrusích u Kralup nad Vltavou. V životě se nenechala řídit ostatními. Naopak byla rebelkou, která se nebála říci ne a za svou láskou si dokázala tvrdě stát až do samého konce.

Atlas hub v telefonu je top. České seniory baví chytré technologie

18. 5. 2018 | Podle dat Českého statistického úřadu žijí v Česku víc než dva miliony seniorů ve věku 65 let a víc. To je poměrně významná ekonomická síla. Senioři přitom zdaleka neodpovídají ustálené představě u usedlých babičkách a dědečcích. Přibývá mezi nimi lidí, kteří se zajímají o chytré telefony i mobilní aplikace, které chtějí nejen kvůli komunikaci s vnoučaty, ale i kvůli vlastním zájmům. A hodně z nich i podniká. ...

Jarmila Houšková: Kamarádka mi začala německy nadávat. I takové byly Sudety

17. 5. 2018 | /ROZHOVOR/ Dodnes, když Jarmila Houšková projíždí okolo Veletržního paláce v Holešovicích, vzpomíná, jak tam na konci války vztyčili československou vlajku a všichni lidé na ulici zpívali národní hymnu.

Sopky v Česku jsou staré až 65 milionů let. Stojí za nimi tlaky z Afriky

16. 5. 2018 | Ač se to možná na první pohled nezdá, ani v Čechách rozhodně není o sopky nouze. Všechny jsou již naštěstí dávno vyhaslé, ale dodnes představují zajímavé a přitažlivé krajinné dominanty. 

Kam se poděly počítačové viry?

15. 5. 2018 | Dlouhou dobu platilo, že pro označení všech počítačových hrozeb nám stačil jeden termín. Počítačové viry byl termín srozumitelný pro všechny. Nyní se ale setkáváme s celou řadou označení: vir, malware, ransomware, trojské koně a další. Jaká jsou mezi těmito typy hrozeb rozdíly a souvislosti? A proč vlastně stále používáme antivirus?

Byli neandrtálci hlupáci? Vypěstované minimozky odhalí jejich tajemství

15. 5. 2018 | Když přišli naši předkové Homo sapiens před zhruba 45 tisíci roky z Afriky do Evropy, našli zde starousedlíky, kteří zde žili stovky tisíc let. Byli to neandrtálci, kteří zhruba před 30 tisíci roky za nejasných okolností vymřeli. Dlouho se tradovalo, že neandrtálci byli proti naším předkům duševně zaostalí, což se jim v konkurenčním boji stalo osudným. Je to pravda, nebo se jedná pouze o mýtus?

Oběti dobývání vesmíru: americké Apollo 1 se změnilo v ohnivou výheň

14. 5. 2018 | Každý pokrok je lemovaný řadou více či méně fatálních porážek a selhání. Nejinak je tomu i u vesmírného výzkumu, který si vyžádal celou řádku mrtvých. V druhém díle se zaměříme na oběti amerického kosmického programu. Přestože na rozdíl od Sovětského svazu dbali Američané více na bezpečnost, ani jim se nevyhla řada přehmatů a poruch, které skončily tragicky. 

Václav IV.: Tajemství skonu „líného krále“

13. 5. 2018 | Nebyl příliš dobrým panovníkem, zejména ve srovnání s otcem Karlem IV. Je otázkou, zda za vladařským „šlendriánem“ Václava IV. (1361-1419) stály pouze vrozené povahové rysy. Nabízí se i jiné vysvětlení.

Pavla Wonku utýrali komunisté. Byl zřízený, celý se klepal, vzpomíná bratr Jiří

12. 5. 2018 | Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle si připomene příběh Pavla Wonky, advokáta chudých, kterého uštvali čeští komunisté. Jeho a svůj příběh vypráví Jiří Wonka, který se dodnes snaží očistit bratrovo jméno.

Poslední bitva druhé světové války. Němci rozpoutali u Milína nesmyslný teror

11. 5. 2018 | Přestože jako den vítězství slavíme 8. květen, kdy německé jednotky v Praze složily těžké zbraně a začaly ustupovat z města, k poslední velké bitvě druhé světové války došlo na českém území až o tři dny později. Jejím dějištěm se stalo okolí osady Slivice nedaleko městečka Milín ve středních Čechách. Krveprolití nastalo poté, co se do tohoto prostoru stáhla hitlerovská vojska odmítající složit zbraně. ...

Oběti dobývání vesmíru: výbuch sovětské rakety sežehl přes 70 lidí

10. 5. 2018 | Každý pokrok je lemovaný řadou více či méně fatálních porážek a selhání. Nejinak je tomu i u vesmírného výzkumu, který vyžádal celou řádku mrtvých. V prvním díle se zaměříme na oběti sovětského kosmického programu, který byl zejména ve svých počátcích šit horkou jehlou a příliš se nehledělo na bezpečnost. Jejich smrt však nebyla marná. Poučili jsme se z nich do budoucnosti, aby se něco takového již neopakovalo.  ...

Boj o Masarykovo nádraží ukončila masová poprava. Kulku čekal i Jaroslav Seifert

8. 5. 2018 | Jedny z nejtěžších bojů Pražského povstání byly svedeny 8. května ráno o Masarykovo nádraží. Válčilo se doslova o každou kolej. Bitva s obrovskou německou přesilou skončila masovou popravou zajatých povstalců, při níž mstící se Němci postříleli na 67 lidí. Jen poslední skupině zajatců se podařilo uniknout. Patřil do ní i pozdější nositel Nobelovy ceny, básník a spisovatel Jaroslav Seifert.

Až na vrchol. Před 40 lety dobyli Messner s Habelerem bez kyslíku Everest

7. 5. 2018 | "Kdo použije kyslík, degraduje Everest na šestitisícovku," prohlásil před víc než 40 lety odvážně tyrolský rodák Reinhold Messner. A spolu s rakouským horolezcem Peterem Habelerem se to rozhodl dokázat. Ignorovali veškeré pochybnosti a 8. května 1978 skutečně stanuli na vrcholu nejvyšší hory světa, aniž by použili kyslíkové lahve. Ze svého triumfu si však odnesli smíšené pocity.

Ulrika Eleonora Švédská: Královna z donucení

6. 5. 2018 | Měla šest starších sourozenců a nulové politické ambice, přesto usedla na trůn. Záhy musela čelit intrikám, nevěrnému manželovi a nakonec i těžké nemoci.

Vyvraždění Javoříčka: Němci se krvavě pomstili za čin opilého partyzána

5. 5. 2018 | Trochu ve stínu začátku Pražského povstání stojí výročí jiné válečné události, která se rovněž odehrála na našem území. V sobotu 5. května 1945 vyvraždilo německé Lüdemannovo komando moravskou vesničku Javoříčko u Olomouce. Němci tu zastřelili 38 mužů a srovnali celou obec se zemí. Z 34 domů přežila pouze škola, kaplička, stodola a jeden obytný dům.

Zdánlivá samozřejmost pro lidstvo aneb Jakou hodnotu má strom?

4. 5. 2018 | Kalifornský úřad pro lesy a prevenci požárů propočítal, že jediný strom žijící 50 let ve městě přispěje za dobu svého života takzvanými ekosystémovými službami v přepočtu sedmi až osmi miliony korun. Ty zahrnují například produkci kyslíku, absorbci CO2, recyklování vody, zadržování vláhy v půdě, zachytávání polétavého prachu, odpařování vody, zabraňování erozi, obohacování půdy o živiny, pohlcování hluku, poskytování útočiště pro zvíř ...

Setkání disidentů: Poláci odešli husím pochodem, Češi bloudili každý sám

3. 5. 2018 | Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle si připomene spolupráci českých a polských disidentů, kteří se tajně scházeli v českých horách, aby diskutovali jak postupovat proti komunistickému režimu.

Zdroj: Dotyk.cz - dotyk.cz
04:13:03 | 22.05.2018Počasí v ČR
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Ceny paliva v regionu
Ceny v dalších regionech »
Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.