Sobota 19.1.2019
InfoDnes.cz » Zprávy » Hlavní přehled » Česká pozice
Česká pozice Zdroj: Česká pozice |

Národní energetické zájmy ustoupí společné evropské energetice

18. 1. 2019 | Česká energetická politika se věnuje výrobě a mixu, nikoliv dlouhodobé spotřebě energií. Část politického spektra spojuje jen jaderná energetika, což je politika, nikoliv reálná energetická úvaha. Jasný názor na vývoj naší a evropské energetiky v příštích deseti letech bychom však jako členský stát EU mít měli. Píše Vratislav Ludvík.

Kauza Pilc je zpět. Soud smetl argumenty NBÚ pro odebrání prověrky

18. 1. 2019 | Úřady se budou znovu zabývat vydáním bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné pro exšéfa Vojenské kanceláře prezidenta Rostislava Pilce. Před třemi roky o ni přišel, jenže loni městský soud v Praze argumenty Národního bezpečnostního úřadu rozcupoval, když poukázal na nedostatek věrohodných důkazů.

Stát má tři miliardy korun na ekologičtější topení

18. 1. 2019 | Stát vyhlašuje třetí vlnu pobídek na výměnu nevyhovujících kotlů. A jde i o poslední příležitost, jak si díky „kotlíkovým dotacím“ pořídit ekologičtější zdroj vytápění s finančním příspěvkem z eráru. Třetí, poslední vlna „kotlíkových“ dotací právě startuje a oproti předchozím kolům má novinku – uhelný kotel již na dotaci nedosáhne.

Mlčení vzdělanců

17. 1. 2019 | Už jen dnes lze navštívit v Galerii Věda a umění AV ČR na pražské Národní třídě výstavu Filozofovo bytí – a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd věnovanou významnému českému filozofovi 20. století a jednomu z prvních mluvčích Charty 77. Zamyšlení bývalého předsedy vlády a Senátu a rovněž signatáře Charty Petra Pitharta.

Vzpomínka na Ivana Maška: Poslání, jaké má kněz či voják

17. 1. 2019 | Výjimečný člověk Ivan Mašek, který zemřel v 70 letech v pondělí 7. ledna, byl sice malého vzrůstu, ale o to větší duchem. A byl také mužem čtyř hlavních antických ctností. Měl odvahu a smysl pro spravedlnost, byl moudrý a střídmý. Kdyby svíčku svého života nenechal hořet rychle a z obou konců, snad by mohl být mezi námi mnohem déle.

DEBATA Jana Macháčka: Bez práva určit si výši daní není suverenita

17. 1. 2019 | Evropská komise by ráda harmonizovala daňové základy v členských zemích Evropské unie a navrhuje, aby v daňových záležitostech mohla Evropská rada hlasovat na základě většinového principu. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Mají se v Evropské unii harmonizovat daně?

Čínský Huawei má stop v USA. Evropské země zatím jednotné nejsou

17. 1. 2019 | V USA se čínská společnost Huawei dostala do potíží již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro Kongres ukázala, že je úzce spojena s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Spolupráci s ní zakázaly či omezují také Austrálie, Nový Zéland či Japonsko. Žádná evropská země tak daleko jako USA zatím nezašla.Další články k tématu:USA vyšetřují Huawei kvůli krádeži obchodních tajemství. Číně hrozí další obchodní překážkyNěmecko řeší změnu přístupu k firmě Huawei. Zvažuje j ...

Jak zbořit reaganovský mýtus o „říši zla“

16. 1. 2019 | Česká pravice může sice stále vyvolávat strašáka komunismu, aby zbavovala své oponenty legitimity, přesvědčuje tím však už jen přesvědčené – rozšířit jejich řady se jí touto strategií může podařit jen stěží. Černobílá vize přítomného dobra, které nahradilo minulé zlo, ztrácí přesvědčivost. Absolutizovaný protiklad se zrelativizoval.

V tajemné vodní kauze se vynořuje jméno exšéfa ČEZ Martina Romana

16. 1. 2019 | Fantom Appian nebo zakázky ČEZ. Jméno Martina Romana vyplouvá již řadu let v citlivých příbězích. Posledním z nich je „vodní kauza“ týkající se utajovaného a nedocenitelného podzemního vodního díla na pražském Smíchově. Roman se v ní vynořuje skrytě, nepřímo a ve společnosti neprůhledných offshorových firem.

Kauce za napadání vydaných povolení. V případě neúspěchu propadne

16. 1. 2019 | Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce předložit další novelu zákona o urychlení výstavby dálnic. Má mimo jiné zavést kauce, napadne-li někdo vydané povolení neúspěšně. Ministr jako částku hodlá prosazovat 50 tisíc a bude se platit za každé podání zvlášť. Navíc se mají všechny environmentální otázky vypořádat v rámci EIA a pak už ne.

Úročení na účtech některých bank vzrostlo. Ale jen dočasně

15. 1. 2019 | Dvě banky na tuzemském trhu – Raiffeisenbank a ING Bank – nabízejí sazby, které přinejmenším pokryjí inflaci, tedy znehodnocení peněz, která v listopadu činila dvě procenta. U obou bank má atraktivní sazba primárně jeden cíl. Nalákat nové klienty. Změny ve prospěch střadatelů chystá i další z menších hráčů na trhu – banka Creditas.

Příběh o miliardáři Chlupovi z dědiny se zadrhl. Hrozí mu vězení

15. 1. 2019 | Nechybělo mnoho a tuzemská podnikatelská smetánka přivítala nového souputníka: Viktora Chlupa z Velkého Chvojna u Ústí nad Labem. Pohádce o miliardáři je ale s největší pravděpodobností konec. Pražská kriminálka Chlupa obvinila a klade mu za vinu přípravu podvodu, zkreslování hospodářských údajů a poškození cizích práv.

Nevhodné chování žáků vůči učitelům je třeba řešit hned v počátku

15. 1. 2019 | Česká školní inspekce upozorňuje na zvyšující se rizikové chování žáků. Dle ní za poslední roky řešila třetina základních škol situaci, kdy žák šikanoval učitele. Většinou se žáci dopouštějí verbální agrese. Od pokřikování a sprostého nadávání není ale dlouhá cesta k fyzické šikaně pedagoga. Tu připustily víc než tři procenta škol.

Loňský přebytek státního rozpočtu se zřejmě nepodaří zopakovat

14. 1. 2019 | Loni státní rozpočet namísto padesátimiliardového schodku skončil třímiliardovým přebytkem. Česká ekonomika však zpomaluje, a loňský vydatný růst příjmu se proto již nebude opakovat. Letos už se podle analytiků nebudou opakovat loňské příznivé vlivy. Nedá se proto počítat s dalším výrazným růstem výběru daní a sociálního pojistného.

Dostavět Dukovany? Vláda řeší, zda některý z uchazečů není rizikem

14. 1. 2019 | Ministryně průmyslu Marta Nováková prosazuje dostavbu jaderných bloků, přestože se tato nákladná investice patrně nikdy nevrátí. Cena však není jediný problém, který je s případnou dostavbou spojen. V současnosti totiž mají prakticky všechny probíhající stavby jaderných reaktorů v západním světě problémy.

Politici hodlají stanovit jasný mantinel pro lichvu

14. 1. 2019 | Nejvyšší soud určil v judikátu 60procentní úročení úvěru ročně za nemravnou hranici. Zákonná mez ale neexistuje. Proto chce na jaře vládní ČSSD poslaneckou novelou navrhnout, aby lichvou byly úroky přesahující dvojnásobek běžných sazeb srovnatelných půjček. S regulací souhlasí i premiér Andrej Babiš (ANO). Nikoli však resort financí.

Vědecky troufalé pokusy plodí moderní technologická monstra

13. 1. 2019 | Dvě století od prvního vydání románu Frankenstein anglické spisovatelky Mary Shellyové se klenou mezi vznikem moderního světa a hypermoderním dneškem. Frankensteinův příběh byl ve své době výjimečný, protože v něm život monstru daroval člověk-vědec, zatímco do té doby byl za „dárce“ života považován pouze Bůh. Píše Pavlína Tomášová.

Miliardovému byznysu s alkoholem vládnou lokální produkty

13. 1. 2019 | Výroba a prodej alkoholu je byznys, ze kterého se leckomu může zamotat hlava. Nejenom v důsledku opojných účinků alkoholických nápojů, ale i kvůli obřímu množství peněz, které se v něm protočí.

Baví mě, že si mohu určovat vlastní život a osud

12. 1. 2019 | „V textilním průmyslu je vše turbulentní. Můžete mít skvělou zimu a pak léto jako to letošní, kdy je pět měsíců krásné počasí, a lidé nechodí do obchodů. Najednou si nejste jistí, co bude za měsíc. Jednu chvíli máte super úspěch a za čtyři měsíce se bojíte, abyste měl na výplaty,“ říká v rozhovoru Jiří Grund, šéf rodinné firmy Grund.

Z ulice do galerií aneb Jak se stal z Pointa Kaláb

12. 1. 2019 | Malíř a sochař Jan Kaláb byl dlouho ilegálním průkopníkem českého street artu. Dnes, ve 40 letech, je mezinárodně uznávaným umělcem, který své zkušenosti zúročuje komorněji i kultivovaněji.

Zdroj: Česká pozice - ceskapozice.lidovky.cz
22:11:27 | 18.01.2019Počasí v ČR
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Ceny paliva v regionu
Ceny v dalších regionech »
Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.